Uber halka açıldı

0

Geçen ay başvurusunu tamamlayan şirket, bugün borsada işlem görmeye başladı

Uber bugün 45 dolar hisse fiyatıyla halka açıldı. Şirketin  halka açılmak üzere başvurduğunu bir ay önceki haberimizde paylaşmıştık. Bugün 45 dolar fiyatla işlem New York Borsası’nda işlem görmeye başlayan Uber’in, piyasa değeri 82,2 milyar dolar olarak açıklandı. Şirketin hisseleri “UBER” koduyla el değiştiriyor.

Facebook’tan sonra en büyük halka açılma

Financial Times’da yayımlanan habere göre, Uber 180 milyon hisse sattı ve 8,1 milyar dolar gelir elde etti. Fiyatla ilgili CNBC’ye konuşan Uber CEO’su Dara Hüsrevşahi, fiyatın bekledikleri seviyede olduğunu söyledi. Uber’in halka açılmasıyla ilgili dikkat çeken nokta, Facebook’tan sonra bugüne kadar gerçekleştirilen işlem olması oldu. Facebook 2012’de halka açılmıştı.

11 milyar dolar gelire karşı 1,85 milyar dolar zarar

Uber’in paylaştığı verilere göre, şirket 2018’de 11,27 milyar dolar gelir elde etti ve net geliri 997 milyon dolar oldu. Şirketin zararı ise 1,85 milyar dolar olarak açıklandı.  Öte yandan, Uber’in rakibi olan Lyft de 29 Mart’ta halka açılmıştı. “LYFT” koduyla işlem görmeye başlayan şirketin hisse fiyatı 72 dolar olarak belirlenmişti. Lyft’in 32 milyon 500 bin hissesi halka açıldı ve şirketin değeri 20,5 milyar dolar olarak aktarıldı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>