Uber ve Lyft kullanmak, otomobil sahibi olmaktan daha ucuz

0

Uber ve Lyft birçok ülkede tartışma konusu olsa da müşteriler gerek sunduğu hizmet gerekse fiyatı nedeniyle bu hizmetlere yoğun talep gösteriyor. ABD’de milyonlarca kullanıcısı olan bu iki hizmet birkaç yıl içinde “mülkiyet” algısını da değiştirecek gibi görünüyor.

Uber ve Lyft ile otomobil sahibi olmaya gerek yok

Yakın geçmişe kadar lüks olarak görülen otomobil sahibi olma, günümüzde zorunlu ihtiyaçlar arasına giriyordu. İnsanların toplu taşıma kullanmak istememesi ve taksilerin pahalı olması toplumu araç sahibi olmaya itmişti. Ancak artan araç sayısı da beraberinde trafik sorununu getirdi. Son birkaç yılda ise Uber ve Lyft gibi araç paylaşım hizmetleri popüler olmaya başladı ve insanlar kendi aracını kullanmak istemez hale geldi.

ABD’de yapılan bir araştırma, bu tip hizmetlerin konforlu ve ucuz olmasının en önemli artısı olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca uzun mesafede tek bir kişinin arabayla gitmesindense bu tip hizmetleri kullanmasının daha ekonomik olduğu belirtiliyor. Bireysel otomobilde satın alma, vergi, yakıt ve bakım masrafları göz önüne alındığında bir kişinin kendi otomobili yerine Uber ve Lyft ile ulaşımının çok daha ucuza geldiği belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>