Uber otonom sürüş bölümünü Aurora’ya satıyor

0

Uber, otonom sürüş teknolojisi geliştirmekten yoruldu. Bu zorlu görevi icra etmeye çalışan birimini de satmaya karar verdi. Şirket, otonom sürüş teknoloji geliştiren birimini, Aurora isimli otonom sürüş startup’ına satıyor.

Bu iş tek başına yapılamayacak kadar büyük

Otonom sürüş teknolojisini Google’dan çaldığı mahkeme kararıyla tespit edilen Uber, şimdi bu çaldığı teknolojileri Aurora’ya devredecek. Ancak ödeme kısmı biraz karışık. Aurora, Uber’e ortaklık verirken, Uber elindeki teknolojileri devredecek ve üzerine de 400 milyon dolarlık yatırım yapacak.

Ayrıca Uber’in CEO’su Dara Khosrowshahi de Aurora’nın yönetim kuruluna girecek. Böylece Aurora, Uber ortaklığı ile otonom sürüş teknolojisi geliştiren bir şirkete dönüşecek ama şirketin yaşayacağı zararlar ve sorunlar, Uber’in bütçesini veya mali raporlarını, ya da hisse değerlerini çok sert şekilde etkilememiş olacak.

Uber’in otonom araçları 2018 yılında Kaliforniya’da bir yayayı ezmekten kıl payı kaçabilmişti, bunun üzerine de tüm Kaliforniya halkı Uber araçlarına tepki göstermiş, federal hükumet devreye girerek Uber’in otonom araçlarını şehirden “zorla” çıkarmıştı. Uber marka olarak da bu olaydan büyük hasar almış, halkın sempatisini kaybetmişti. Pek çok insan Uber servisini kullanmaktan vazgeçtiğini duyurmuştu.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>