Uber, Snapchat’in rakibini satın aldı

0

Araç paylaşım devi Uber, büyük bir sürpriz yaparak, Snapchat’e rakip sosyal uygulamalar geliştiren Swipe Labs’ı satın aldı.

Uber’in bu hamlesindeki motivasyonu, şoförleri ve müşterileri arasında daha “insancıl” ve daha güçlü bir etkileşim yaratabilmek. Şirketin kurucusu Marwan Roushdy ve seçtiği bir düzine kadar mühendis artık Uber çatısı altında çalışarak, Uber’in uygulama arayüzünü geliştirip daha sosyal bir mekanizme kurmaya çalışacaklar.

Nakit sıkıntısına düşen Swipe Labs’ın bu satın almadan ne kadar aldığı bilinmiyor ancak şirketin son fonlama turundaki değerinin 54 milyon dolar olduğu biliniyor. Öte yandan Uber’in şirketin ürünleri ile ilgilenmediği ve kullanmayacağı ancak şirketin mühendislerini Uber’in uygulamasını geliştirmek için kullanmak istediği de vurgulanıyor. Bu bakımdan bakıldığında satın almanın tam bir “acqui-hiring” operasyonu olduğu anlaşılıyor. Acqui-hiring terimi bir şirketin, diğer bir şirketi satın alması ve satın aldığı şirketin ürünlerini kullanmayıp çalışanlarını ana şirketin diğer operasyonlarına ataması olarak tanımlanıyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>