Uber Waymo teknolojisinden vazgeçemiyor

0

Kurucusu Travis Kalanick’in CEO olduğu dönemde, Waymo’dan ayrılan bir mühendisi işe alıp Waymo’nun otonom sürüş teknolojilerini çalan ve bu eylemi mahkemede tespit edilerek Waymo’ya tazminat ödemeye mahkum edilen Uber, Waymo’nun teknolojilerini kullanmaktan vazgeçemiyor.

Yatırımcıları fazla umutlanmasın

Otonom sürüş konusunda kendi patentli teknolojilerini geliştirene kadar Waymo’ya patent ödemesi yapmak zorunda olan Uber’den sızan bilgiler, şirketin kendi teknolojisini geliştirebilmekten çok uzakta olduğunu ortaya koyuyor.

Waymo’ya mahkemede anlaşma karşılığında 245 milyon doalr tazminat ödeyen ve yüklüce hisse senedi veren Uber hakkında hazırlanan bir uzman raporu basına sızdı.

SEC’e açıklama yapma zorunluluğu olan Uber, bu rapor ışığında, yatırımcılarına, “önümüzdeki uzun dönemde Waymo’ya yüksek patent ücretleri ödemeye devam edeceğim,” mesajı verdi. Diğer bir deyişle, Uber’in kazandığı paranın önemli bir bölümü Waymo’nun yani Google/Alphabet’in kasasına gidecek. 

O son hırsızlığı yapmaycaktın Travis.

 

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>