Uber’e İtalya’da kapıyı gösterdiler

0

Bir zamanlar tüm dünyada taksi kavramını değiştirerek otomobil sahibi olan ve ek gelir elde etmek isteyen herkesi taksiciye çevireceği düşünülen Uber, birer birer kalelerini kaybediyor.

Avrupa’daki varlığı büyük tepki gören ABD’li araç paylaşım uygulaması, şimdi İtalya’dan tamamen çıkartıldı. Avrupa’nın neredeyse bütün büyük ülkelerinde ya yasak ya da yasaklanmak üzere davalı durumda olan Uber, İtalya’daki davada, haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle tamamen yasaklandı. 

Böylece taksicilerin yolcu taşımak için devlete çok büyük lisans ücretleri ve vergi ödediğini belirten meslek grupları Uber’e karşı açtıkları davayı kazanmış oldular.

Mahkemenin kararı Uber’in İtalya’da hizmet vermesini tamamen yasaklarken, Uber reklamlarının da İtalya’da gösterilmesini yasaklıyor.

Öte yandan Uber sadece Avrupa’da değil, ABD’de de kalelerini kaybediyor. Ülkede Austin şehri, Uber’in haksız rekabet yaratıp yaratmadığını tartışıyor ve Uber’in Austin’de yasaklanması için büyük bir kampanya yürütülüyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>