Uber’in cinsel ayrımcı reklamı fena patladı

0

ABD’deki “Eşinizi Takdir Etme Günü”, Uber’in değişik reklam kampanyası nedeniyle büyük protestolara neden oldu.

Yemek sipariş servisi olarak işlev gören Uber’in alt markası UberEATS’in tanıtımı için Eşinizi Takdir Etme Günü’nde bir reklam yayınlayan Uber, reklamda “Eşinizi bir günlüğüne mutfaktan çıkarın ve dışarıdan yemek sipariş edin,” ifadelerini kullanınca, sosyal medyada lince uğradı.

Kadınları mutfak hizmetiyle özdeşleştiren ve bu bakış açısını normalleştiren reklam sloganı nedeniyle ağır tepki alan Uber, yine kadınlara karşı cinsel ayrım yapmakla suçlanmaya başladı. Şirket içinde kadınların maruz kaldığı cinsel tacizleri görmezden gelmekle suçlanarak görevinden el çektirilen şirketin kurucusu ve CEO’sunun ardından, yeni CEO’nun da bu tür bir cinsel ayrımcılık suçlamasına imza atan reklama onay vermiş olması Uber’e karşı tepkilerin artmasına neden oldu.

Artan tepkiler üzerine yaptıkları hatanın farkına varan Uber ise reklamı geri çekerek bir özür açıklaması yayınladı. Ancak Uber içinde erkek egemen bir yönetimin kontrolde olduğuna dair eleştiriler hızla yükseldi, Uber yönetimi ise bu skandalın da yeni bir “Uber uygulamasını sil” kampanyasına dönüşmesinden endişe ediyor. Trump’ın başkan olmasından sonra Uber’in kurucusunun Trump’a destek vermesi nedeniyle ABD’de çok sayıda kullanıcı Uber uygulamasını silmiş, Uber rakibi Lyft’in arkasına düşmüştür.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>