Uber’in patronu ofisten kovuldu!

2

uber

Uber, Şubat ayında patlayan ofisteki cinsel taciz skandalının artçı depremlerini çok ağır yaşıyor. Daha önceki haberimizde şirketin yönetim kurulunun, yaşanan skandaldan Uber’in kurucusu ve CEO’su Travis Kalanick’i sorumlu tuttuğunu ve şirketin medya önündeki imajının toparlanması için Kalanick’i üç ay izine göndermeyi tartıştığını vurgulamıştık.

O tartışma artık karara bağlanmış bulunuyor. Travis Kalanick, şirket içinde çalışanlara gönderdiği memoda, izne ayrılma kararı aldığını duyurdu.

Kalanick çalışanlarına yazdığı mektupta, Uber’i çok başarılı bir şirkete dönüştürdüğünü ve yönetim takımının da işlerini çok iyi yapan profesyoneller olduğunun altını çizdi ancak ne kadar süreliğine tatile çıktığını açıklamadı. Şirketin yönetim kurulunda yapılan tartışmalarda hissedarların ve yönetim kurulu üyelerinin Kalanick’i en az 3 aylığına ofisten uzaklaştırmak istedikleri biliniyordu. Dolayısıyla Kalanick’in üç ay veya daha fazla süre Uber yönetiminden uzak kalacağı düşünülüyor.

Öte yandan yönetim kurulunun Kalanick’in yokluğunu, onun yerine gelebilecek yeni CEO adaylarını denemek için bir fırsata dönüştürmek istedikleri de vurgulanıyor. Uber’i kuran ve kurulduğu günden beri hiç tatil yapmadan çalışan Kalanick’in Uber içinde çok güçlü bir simge olduğu ve çalışanlar üzerindeki etkisi nedeniyle o ofisteyken yeni bir CEO arayışının sonuç vermeyeceği düşünülüyor. Dolayısıyla, şimdi kendi kurduğu şirketten yönetim kurulu baskısıyla uzaklaştırılan Kalanick’in yerine kimin gelebileceği tartışmaları başlayacak gibi görünüyor. 

Kalanick’in Uber’den uzaklaştırılması, 80’li yıllarda kendi kurduğu Apple’dan kovulan Steve Jobs’ı hatırlatıyor. Steve Jobs da Kalanick gibi, büyük tartışmalarla Apple’dan “kovulmuş”, ancak yerine gelen CEO’lar Apple’ı başarıya ulaştıramayınca hissedarlar Jobs’ı yeniden göreve çağırmıştı.

Ayrıca, Kalanick’in ayrılması ile birlikte şirkette “yapısal değişime” gidileceği konusu, Kalanick’in mektubunda da yer alıyor. Uber’deki cinsel taciz iddialarını araştıran özel ekibin başındaki emekli yargıcın şirket yönetimine yazdığı raporda, yönetimin çalışanlar arasındaki taciz iddialarını ciddiye almadığı ve skandallara bu tepkisiz tavrın neden olduğu vurgulanmış, konuya duyarsız kalan şirket yöneticilerinin değiştirilmesi gerektiğinin altı çizilmişti. Bu noktadan sonra ise gözler Travis Kalanick’e çevrilmişti çünkü kendisinin daha önce çalışanlar arasındaki ilişkiler hakkında alaycı yorumlar yaptığı ortaya çıkmış, skandala giden yol boyunca Travis Kalanick’in sorunu görmezden gelerek büyümesine neden olan tavrı eleştiri konusu olmuştu.

Trump’a açıkça destek verdiği için medyada ve teknoloji sektöründe çalışan genç Amerikalılar arasında büyük tepki toplayan Kalanick, şimdi medyadan gelen darbeler sonrası yönetim kurulunda da ağır şekilde sıkıştırılarak, şirketten ayrılmaya mecbur bırakılmış gibi görünüyor.

 

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>