Uber’in patronuna zorunlu izin

1

Uber yönetim kurulu, şirketin kurucusu ve CEO’su Travis Kalanick’i üç aylık zorunlu izine gönderme konusunu tartışıyor. Söz konusu izin, şirketin son dönemde aldığı derin yaraların iyileşmesi ve halkın gözündeki imajının tamiri için kullanılacak.

Uber’in şirket kültüründeki rahatsız edici detaylara göz yummakla suçlanan Travis Kalanick, son yaşanan cinsel taciz sarsıntısıyla şirketi düzgün yönetemediği iddialarının hedefi haline gelmişti. Uber’i sıfırdan kurarak 70 milyar dolarlık bir dünya devine dönüştüren Kalanick, Trump’ı açıkça desteklemesi veya yanında iki kız arkadaşıyla sarhoş şekilde gece yarısı Uber şoförleri ile kavga etmesi gibi olaylarla medyada gündem olunca halk desteğini kaybetmeye başlamıştı.

40 yaş krizi sert oldu

Yönetim kurulu ve hissedarlar, kısa süre önce annesini tekne kazasında kaybeden ve babasını da hastaneye yatıran 40 yaşındaki Kalanick’in üç aylık bir izine çıkıp dinlemesini ve ailevi sorunları ile ilgilenmesini istiyor. Bu sırada yerine ikamet edecek daha “düşük profilli” bir yöneticinin şirketin aldığı hasarı tamir etmek için çalışması mümkün olacak. Ancak bu tatil aynı zamanda Kalanick’in CEO’luk görevinin sonu da olabilir çünkü yönetim kurulu şirketin onsuz daha iyi sonuçlar aldığına ikna olur da bu şekilde devam etmek isterse, Kalanick’i CEO görevinden de alabilir.

Uber 2016’da ABD Başkanlık seçimleri sonrasında, Kalanick’in Trump’ı desteklemesi nedeniyle halktan büyük tepki almış, hemen arkasından, Şubat ayında, eski Uber mühendisi Susan Fowler’ın şirket içinde ağır ve sistematik cinsel tacize uğradığını anlatmasıyla medyanın gündemine oturmuştu. 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>