Uçan araba projesi 2017 yılının sonuna kadar hazır olacak

0

Dünya genelinde en çok heyecan yaratan projelerden birisi uçan arabalar olurken, Airbus tarafından yapılan resmi açıklamalarda 2017 yılının sonuna kadar projenin hazır olacağı duyuruldu. Çizgi film ve bilim kurgu filmlerinden alışkın olduğumuz uçan arabalar için uzun zamandan beri beklenti oluşmuş olsa da bu kadar erken beklenmiyordu.

Airbus yaptığı açıklamada 2017 yılının sonuna kadar ilk prototipin hazır olacağını söylerken, bu kadar kısa süre içerisinde başarılı bir sonucun elde edilmesi uçan arabaları daha erken bir tarihte hayatımıza sokabilir. 

Uçan Araba Projesinde Son Durum Ne?

Airbus Group duyurusuna göre uçan arabalar şehir içi yollarda tıkanıklığı önlemenin alternatif bir yolu olarak geliştirilecek. 2017 sonu itibari ile uçan arabalar için test sürecine geçilecek. Urban Air Mobility adı ile özel bir birim açan ve bu birimde uçan araba ve benzer hava araçları üzerinde çalışmalarını sürdüren Airbus,  bu konuda başarı sonuçlara imza atıyor. Markanın uçan araba sonrasındaki en önemli projesi toplu taşıma için kullanılacak ve daha fazla kişinin taşınabileceği uçan araçlar geliştirmek. 2017 sonuna kadar geliştirilecek prototip tek kişilik olacak.

Uçan arabalar ile ilgili yapılan resmi açıklamalarda projenin şehir yaşamına yapacağı katkılar da vurgulandı. Uçan arabalar ile elde edilecek avantajlar şöyle olacak;

  • Araçların ulaşımda karayoluna ihtiyaç duymayacak olması köprüler ya da benzeri gereksinimleri ortadan kaldıracak. Böylece yol maliyetleri de ilerleyen dönemlerde azalacak.  
  • Şehir içindeki trafik problemleri de uçan arabalar ile tamamen ortadan kaldırılacak.
  • Ulaşımda yeni ve daha güvenli bir dönem başlayacak.
  • Trafik kazalarının önüne geçilecek. Akıllı sistemler sayesinde uçan arabalar ile trafik kazalarının yaşanması önlenecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>