Uçan otomobil 2019’da satışa çıkıyor

0

Terrafugia’nın uzun yıllardır geliştirdiği uçan otomobil modeli Transition, nihayet gerekli testleri ve hazırlıkları tamamladı. Şirketin yeni açıklamasına göre, uçan otomobil 2019 yılında satışa çıkacak.

Uçak mı otomobil mi?

Transition aslında teknik olarak küçük bir uçak ve pilot lisansı ile aracı uçurmak mümkün. Ancak yoğun olarak uçmak zorunda olduğu için kişisel uçak almak isteyen iş adamlarını hedef alan aracın kanatlarını katlayarak uçağı otoyollarda otomobil gibi kullanmak da mümkün. Bu da iş adamlarının indikleri şehirde kiralık otomobil bulmak ve aracı teslim almak/teslim etmek gibi gerekli bürokratik işlemlerle uğraşmak için saatler harcamalarını önleyerek, meşgul iş adamlarına yolculukları sırasında çok değerli saatler kazandıracak. 

Ancak “uçan otomobil” kavramı nedeniyle, bu araçların otoyollarda aniden kanatlarını açıp uçmaya başlayacakları gibi bir algının doğru olmadığını da hatırlatalım. Havacılık regülasyonları nedeniyle Transition’ın büyük şehirlerde ancak hava limanlarından, kule izniyle ve şehir üstündeki hava trafiğine uyum sağlayarak uçması zorunlu olacak. 

Kırsal bölgelerde ise araçların, uygun bir pistten havalanarak, yine bölgedeki hava trafiğine uygun şekilde uçuşa devam etmesi mümkün olacak. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>