Ucuz etin yahnisi!

1

Daha önceki yazılarımda ve danışmanlık yaptığım tüm firmalarda, öncelikli olarak belirttiğim çok önemli bir unsur şudur; “Çevrimiçi reklamcılık faaliyetleri web sayfanızdan başlar ve çoğu zaman web sayfanızda biter.” Burada firma yöneticilerinin henüz kendi web sayfalarından haberdar değilken, çevrimiçi reklamcılık ucuzmuş biz hemen bu faaliyete balıklama atlayalım tarzındaki tavırları oldukça yanlıştır.

Web sayfası düzenlemeleri genelde yöneticiler tarafından yanlış anlaşılıyor. Çevrimiçi reklamcılık faaliyetleri için seçilmiş olan ajansın ilk olarak web sayfasına müdahale etmeye çalışması şirket yöneticileri açısından ajansın web sayfasını da ele geçirmeye çalışması tarzındaki bir yaklaşım gibi algılanıyor. Hâlbuki yanlış düzenlenen bir web sayfası tüm yapılacak faaliyetleri etkileyecek hatta bazı faaliyetlerin daha uygun fiyatlara yapılmasını da sağlayacaktır. Bunları maalesef şirket yöneticilerine açıklamak biraz güç oluyor.

Bir ayrı sorun ise ajanslar arasında 100 liracılar diye adlandırılan serbest çalışanlara çok ucuz rakamlara yaptırılan web sayfalarından çok ciddi potansiyel beklenmesi. Öncelikle web sayfasına inancı olmayan işletme yöneticisi, kartları bastırılırken 100 liraya hediye edilen web sayfasına verdiği paranın devasa bir rakam olduğunu düşünmesi ajansları adeta çileden çıkarıyor.

Ucuz web sayfaları genelde eş dost ilişkisi sonucunda yapılıyor. Bu durumda da profesyonel bir reklam ajansı ile anlaşan firma, web sayfasını yapan kişiler patronun bilmem kimi olduğu için iknada zorlanıyor ve çoğu zaman web sayfasını yapan kişiler tarafından sahtekârlıkla suçlanıyorlar. Yöneticilerde maalesef profesyonel düşünmek yerine, dost bildiği ve 100 liraya web sayfasını yapan kişilere inanıyor. Gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki bu durum ülkemizde çok yaygın. Daha önceki yazılarımda da belirtmiştim; reklam ajansları yöneticilere somut bir ürün satmadığı için çevrimiçi reklamcılığa ve web sayfalarına olan inançları oldukça düşük. Türkiye’de maalesef hizmete çok fazla değer verilmiyor.

 Web sayfanızın amacı şirketinizin kurumsal kimliğini yansıtmaktır

Şunu net bir şekilde söylemek istiyorum; 100 liraya yapılan web sayfası ya çok vasattır, ya da kopyadır. Hiçbir profesyonel ajans sizlere bu rakamlar dâhilinde hizmet vermez. Bu yüzden web sayfanıza yüklenen ajansları sorgulamaktansa, kartvizit parasına yaptırdığınız web sayfasını yapan kişileri sorgulamanızda fayda var. Şirketinize en pahalı dekorasyonu yaptırırken, web sayfanızda ucuza kaçmanız oldukça yanlış bir hareket. Şöyle düşünün; web sayfanızın amacı şirketinizin kurumsal kimliğini yansıtmaktır. Yani, şirketinize belki 20 web sayfası para verip aldığınız masanızı, sandalyenizin kalitesini çevrimiçi ortamda yansıtabileceğiniz tek yer web sayfanız. Bu yüzden, kurumsal kimliğinize değer veriyor iseniz, web sayfanızın da bu doğrultuda kaliteye ulaşması gerekiyor. Kısacası web sayfanıza verdiğiniz paraya acır gözlerle bakmayın, bence fahiş rakamlara aldığınız masanıza acımanız daha doğru olur.

Özetle; web sayfanız çevrimiçi mecradaki şirketinizdir. Burayı ne kadar güzel dekore ederseniz müşterilerinizin sizin hakkınızdaki düşünceleri bu doğrultuda iyileşecek veya kötüleşecektir. Çevrimiçi reklamcılık faaliyetleriniz için web sayfanızda olması gereken net şartlar vardır. Bunları ajanslarınız mutlaka size belirtecektir. Bu yüzden eş dost ilişkilerini bir kenara bırakıp, profesyonel düşünen ajansınıza kulak vermeniz gerekiyor.

Ucuz bir web sayfası ile pahalı hayallere kapılmayın. 

Web sayfanızı da yaptırırken mutlaka bazı ölçülere uygun olmasına dikkat edin. Özgün içerik, tamamen sizinle alakalı görseller, özgün tasarım, yönetim paneli, SEO (arama motoru optimizasyonu) optimizasyonu gibi birçok ölçü var. Ucuz web sayfalarında bu tarz ölçülerin karşılandığını göremezsiniz. Bu yüzden profesyonel ajanslara güvenin ve verdiğiniz emeğin ve ücretin geri dönüşünü alacağınızdan emin olun. Ucuz bir web sayfası ile pahalı hayallere kapılmayın. 

Berkun Meral

2008 yılında Google teknolojilerine olan merakım sayesinde dijital pazarlama konularında kendimi geliştirmeye başladım. Tabi o zamanlar Google Ads diye bir şey pek yoktu :)

2012 yılında ajans olarak Google Partner ünvanını aldım, o günden bu yana hemen hemen tüm dijital pazarlama çözümü sunan firmalar ile çalışıyorum.

Ekibim ile birlikte yarattığımız dijital pazarlama başarılarımız Google’da başarı hikayesi olarak yayınlandı, elbette bize yetmedi, yeni başarılar yolda :)

Bilginin paylaştıkça güzel olduğu konusunda hemfikirim, bu sebepten dijital pazarlama teknolojileri ve dijital dünyadaki tecrübelerim hakkında köşe yazılarımla bildiklerimi anlatıyorum.

Yorumlar

  1. Bence denemekten zarar gelmez, çok güzel iş çıkartanlarda var.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>