Ülkeler dijital para kullanmaya yöneliyor

0

Koronavirüsle birlikte gelen ekonomik kriz nedeniyle ülkeler dijital para kullanmaya hazırlanıyor. Birçok ülke, dijital paralarla krizi en az hasarla atlatmayı hedefliyor.

Ülkeler dijital para ile çıkış yolu arıyor

Goldman Sachs verilerine göre koronavirüs salgını, ülke ekonomilerinde yüzde 35’e varan küçülmelere neden olacak. Yaşanacak bu düşüş nedeniyle, birçok ülke farklı çıkış yollarına yöneliyor.

Birçok ülke için son dönemin en popüler konusu ise dijital para birimleri oldu. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nda görev yapan Benoît Cœuré, koronavirüs sonrası dayanıklılık ve teknolojinin öncelikli iki konu olacağını söylüyor.

Cœuré’e göre yaşanan bu salgın, uzaktan çalışmayla birlikte teknolojik değerlerin ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Bu dönemde nakit kaybının çok hızlı yaşandığı belirten Cœuré, ödemelerdeki dijitalleşmenin de ötesine geçerek ekonomide dijitalleşmenin ön plana çıkacağını belirtiyor.

Kağıt paraların da koronavirüs taşıyıcısı olması, ekonomide dijitalleşmenin ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Bu dönemle birlikte ülkeler, dijital paralar için yeni planlamalar yapmaya başladı.

Nisan ayında Çin, Dijital Yuan projesi ile detayları paylaşarak, 2022 kış olimpiyatlarına hazırlık yaptığını duyurdu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>