Techinside Google News
Techinside Google News

Ultrason etiketi iç hastalık tespiti yapacak

Ultrason etiketi iç hastalık tespiti konusunda başarılı oldu. MIT’nin geliştirdiği etiket, tıp tekonlojilerinde yeni bir dönem başlatacak.

MIT’in yeni ultrason etiketi iç organlarınızı hastalık açısından kontrol edebiliyor. MIT tarafından geliştirilen pul boyutunda yeni bir ultrason etiketi, organ sertliğinin izlenmesine ve hastalıkların ve tümör ilerlemesinin tespit edilmesine yardımcı olabiliyor.

Ultrason etiketi iç hastalık tespitinde testlerde başarılı oldu

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) mühendisleri, hastaların iç organlarını izlemek için yenilikçi bir ultrason etiketi geliştirdi. Yeni çıkartma kabaca posta pulu boyutunda ve cilde kolayca yapıştırılabiliyor. Çıkartma daha sonra iç organları karaciğer veya böbrek yetmezliği gibi hastalık belirtileri açısından izlemek üzere tasarlandı. Ayrıca katı tümörler gibi şeylerin ilerlemesini de izleyebilir. Yeni bir araştırmaya göre ses dalgalarını cilt üzerinden vücuda gönderebilen yeni bir yapışkan sensör geliştirildi. Bu dalgalar iç organlardan yansıyarak çıkartmaya geri dönüyor. Temmuz 2022’de tanıtılan daha önceki bir çıkartmanın geliştirilmiş hali olan yeni çıkartma, daha sonra organ sertliğinin bir işareti olarak okunabilecek yansıyan dalgaların desenini ölçüp takip edebiliyor.

- Advertisement -

Makalenin kıdemli yazarı, MIT’de makine mühendisliği profesörü Xuanhe Zhao: “Bazı organlar hastalığa yakalandığında zamanla sertleşebiliyor. Bu giyilebilir çıkartmayla, uzun süreler boyunca sertlikteki değişiklikleri sürekli olarak izleyebiliyoruz, bu da iç organ yetmezliğinin erken teşhisi için hayati önem taşıyor” diye ekledi.

Bu önermeye dayanarak ekip, organların sertliğini 48 saat boyunca sürekli olarak izleyebilen bir çıkartma geliştirdi. Üstelik çıkartma o kadar hassas ki, bir hastalığın ilerleyişini gösterebilecek hafif değişiklikleri tespit edebiliyor. Yapışkan sensör test edildiğinde sıçanlarda akut karaciğer yetmezliğinin erken belirtilerini tespit etti. Ancak henüz insan denekler üzerinde test edilecek. Araştırmanın başyazarı Hsiao-Chuan Liu: “Karaciğer veya böbrek naklinden hemen sonra bu etiketi bir hastaya yapıştırabileceğimizi ve organın sertliğinin günler içinde nasıl değiştiğini gözlemleyebileceğimizi hayal ediyoruz. Akut karaciğer yetmezliğinin erken tanısı varsa, doktorlar durumun ağırlaşmasını beklemek yerine hemen harekete geçebilirler” diyor.

Şu anda klinisyenler böbrekler ve karaciğer gibi organların sertliğini ölçmek için ultrason elastografisini kullanıyor. Bu teknik, el tipi bir probun vücuda ses dalgaları göndererek iç organların hafifçe titreşmesine ve karşılığında dalgalar göndermesine neden olan ultrason görüntülemeye benziyor. Prob, organın neden olduğu titreşimleri algılıyor ve bu model, organın ne kadar titrek veya sert olduğuna dönüştürülebiliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir