Uygulamaları yüklerken güvenlik açığı oluşuyor

0

Kaspersky Lab’ın Türklerin de arasında olduğu çeşitli ülkelerden 18.507 tüketiciden çevrimiçi alışkanlıkları ve güvenlik hakkında bilgi istediği “İnternet konusunda bilgili misiniz?” anketi, endişe verici sayıda tüketicinin, uygulamaları cihazlarına yüklerken güvenliğe dikkat etmemeleri nedeniyle gizliliklerini ve telefonlarında sakladıkları verileri siber tehditlere maruz bıraktığını ortaya çıkardı.

Kullanıcılar uygulamaların yüklenmesi sürecinde lisans anlaşmalarını veya mesajları okumayı ihmal ediyor ve böylece neyi kabul ettiklerini bilmiyorlar. Bazı uygulamalar, diğer uygulamaların yüklenmesini isteyerek kullanıcı gizliliğini etkileyebilir ve hatta bir cihazın işletim sistemi ayarlarını kullanıcı yükleme işlemi sırasında ‘kabul ediyorum’ dediği için tamamen yasal olarak değiştirebilir.

Anket kullanıcıların neredeyse yarısının (%43), mobil cihazları üzerindeki uygulamalar nedeniyle risk altında olabileceğini belirtiyor. Çünkü bu kişiler yeterli siber bilince sahip olmadıkları için uygulamaları yüklerken uygulama izinlerini sınırlama konusunda da bir şey yapmıyor. Anket katılımcılarının %15’i uygulamaların telefonlarında neler yapabileceğine hiçbir şekilde limit getirmiyor ve %17’si istendiğinde uygulamalara izin veriyor, ancak sonra unutuyor; %11’i ise bu izinleri değiştiremeyeceklerini düşünüyor. Uygulama izinleri kontrol edilmediğinde uygulamaların, mobil cihazlarda bulunan iletişim bilgilerinden fotoğraflara ve konum verilerine kadar tüm kişisel ve özel verilere erişmeleri tamamen yasal bir şekilde mümkün olacak.

Kaspersky Lab Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı David Emm, anket bulgularını yorumlarken şunları söyledi: “İnternet kullanıcıları iletişim bilgileri, özel mesajlaşmalar vb. gibi kendileri ve başkaları hakkındaki hassas bilgileri cihazlarına emanet ediyor, ancak bu bilgilerin tamamen güvende olmasını sağlamak konusunda başarısız oluyorlar. Bu nedenle cihazları ‘dost görünümlü dijital bir düşmana’ dönüşüyor. Uygulamaları yüklerken önlem almayan birçok tüketici, yükleme anından itibaren uygulamalara özel hayatlarına davetsiz giriş yapma, cihazlarında nelerin saklandığını ve nerede olduklarını görme, istenmeyen ek uygulamalar yükleme ve cihazlarında değişiklik yapma izni vermiş oluyor. Kaspersky Lab olarak tüketicilerin siber bilincini artırmak ve değerli verilerini bu tehlikelere ve kendilerine karşı korumaya yardımcı olmak istiyoruz.”

Kendilerini korumak için tüketiciler şunlara dikkat etmeli:

-Sadece güvenilir kaynaklardan uygulama indirin,
-Cihazınıza yüklemek istediğiniz uygulamaları akıllıca seçin,
-Yükleme işlemi sırasında lisans anlaşmasını dikkatlice okuyun,
-Bir uygulamanın istediği izinler listesini dikkatlice okuyun. Yükleme sırasında neyi kabul ettiğinizi kontrol etmeden ‘ileri’yi tıklamayın,
-Cihazınızı siber tehditlerden koruyacak bir siber güvenlik çözümü kullanın.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>