Uzay İstasyonunda yazıcıyı değiştirme operasyonu

İnsanoğlu’nun dünya dışındaki tek yerleşim noktası olan Uluslararası Uzay İstasyonu aynı zamanda önemli bir laboratuvar ve çok önemli verileri işleyen bir bilişim platformu olarak tanımlanıyor. Ancak astronotlar, istasyondaki eskiyen yazıcının değiştirilmesini uzun zamandır talep ediyordu. NASA şimdi, uzaya yeni bir yazıcı göndermek üzere hazırlık yapıyor.

Uzayda yazıcının ne işi var?

Uzay İstasyonu’ndaki yazıcı sayesinde astronotlar kritik görev verilerini basarak verilerin üzerinde çalışma fırsatı buluyorlar. Tıbbi, biyolojik deneylerden fizik kimya deneylerine kadar uzayda her gün çok sayıda yeni teknoloji ve teori deneniyor, bazısı yıllarca süren projeler yürütülüyor. NASA’ya göre, uzaydaki astronotlar her ay en az 1000 sayfa baskı yapıyor. Dolayısıyla NASA’nın uzaya sık sık yeni kartuşlar ve kağıt göndermesi de gerekiyor.

Ancak uzay istasyonundaki 2000 yılında üretilmiş Epson 800 Inkjet artık emekli olmaya hazırlanıyor. Yerine ise HP’nin uzay istasyonunun ihtiyaçlarına yönelik olarak özel olarak tasarladığı HP Envy “Zero Gravity” isimli yeni yazıcısı yerleştirilecek. NASA’nın HP’ye özel olarak sipariş ettiği bu yazıcı, uzay istasyonundaki şartlar düşünülerek özel olarak üretilmiş. Yangın riski nedeniyle uzay istasyonuna lazer yazıcı sokmayan NASA HP’den, yerçekimsiz ortamda kağıtları dağılmadan tutacak, mürekkebi dağıtmadan püskürtecek, çok düşük enerjiyle çalışacak ve yangına, alev almaya karşı çok dayanıklı olacak bir yazıcı tasarlamasını istemiş. HP’nin ortaya çıkardığı tasarım ise Envy Zero Gravity adını aldı. 

HP’nin büyük ihtimalle, aynı isimle pazara da çıkaracağı, uzayda çalışacak bu modeli, HP’nin reklamına da önemli bir katkı sağlayacak ancak uzay turizmi çağının başlamak üzere olduğu, dev turizm şirketlerinin uzayda oteller kurmak için Virgin Galactic, SpaceX ve NASA ile görüşmeler yaptığı bir dönemde, teknoloji üreticilerinin artık uzay şartlarına uygun cihazlar geliştirmek için de çalışma yapmaya başlaması gerekecek gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz