Ve Bitcoin ikiye bölündü

1

Bitcoin’in kurucusuna yıllar önce yapılan ama ciddiye alınmayan uyarılar, ünlü dijital para birimini sonunda bölünmeye zorladı.

Bitcoin artık yoluna Bitcoin Cash (BCC) ve Bitcoin Klasik (BTC) olarak devam edecek. Henüz resmen duyurusu yapılmayan bölünme, Bitcoin madencileri tarafından sosyal medyada duyurulmaya başlandı. Şimdi madenciler, ilk Bitcoin Cash bloğunun üretilmesini bekliyorlar.

Neredeyse 10 yaşında olan Bitcoin’in, tüm madenciler tarafından indirilmesi zorunlu olan blok değeri 150 GB’ın üzerine çıkmıştı. Her yapılan Bitcoin işlemi bu bloğa ekleniyor ve sürekli güncellenmesi gerekiyordu. Bu büyük dosya boyutu içinde transfer işlemlerinin tamamlanması içinde 10-20 dakikalık gecikmeler yaşanmaya başlanmıştı ve eğer bölünme gerçekleşmeseydi, yakın gelecekte Bitcoin ile alışveriş yapmak veya para trasnferi yapmak, saatlerce beklemelere yol açacak onay sürecini gerektirecekti.

Bitcoin şimdi Segwit2x ismi verilen teknolojiyle 1 Megabayt olan blok boyutunu 2 Megabayte’a çıkarmış olacak. Bitcoin ekosistemi tarafından tavsiye edilen geçiş sürecine göreyse, tüm Bitcoin sahipleri ise sahip oldukları Bitcoinleri dijital cüzdanlarına aktardıklarında, bu Bitcoin’ler Bitcoin Cash ile değiştirilecek. Kağıt cüzdanlarda Bitcoin saklayanlar ise bir kayıp yaşamayacaklar. Fakat bu yöntemin tercih edilip edilmeyeceği henüz kesin değil. Ancak yine de sosyal medyada ayrılmanın duyurulması nedeniyle yaşanan ilk panikle, Bitcoin’in piyasa değerinde %6’lık bir düşüş gözlendi.

Yeni Bitcoin Cash biriminin nasıl kullanılacağına ve nasıl değişim yapılacağına dair daha detaylı açıklamaların, önümzüdeki saatlerde yapılması bekleniyor.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>