Veri analitiği ile sondaj çalışması yapılıyor

0

Veri analitiği

Veri analitiği, şirketler için zaman ve maliyet tasarrufu, bununla birlikte verimlilik artışı sağlıyor. Birçok sektörde kullanılan veri analitiği ile sondaj çalışması da yapılıyor.

Veri analitiği ve dijital ikiz

Petrol ve gaz endüstrisinde sondaj çalışmaları yürüten GE ve Noble Corporation, işlerini dijitale çeviriyor. İki şirket, dünyanın ilk dijital sondaj çalışmasına imza atıyor. Digital Rig olarak adlandırılan bu program, dijital ikiz olarak bilinen fiziksel varlıkların sayısal kopyasını gelişmiş analitik ile birleştirerek denizde sondaj verimliliğini artırmayı amaçlıyor.

Digital Rig deniz çözümü, GE’nin Predix Endüstriyel Internet Of Things (IIoT) platformu tarafından güçlendirildi. Bu çalışma Noble Globetrotter I sondaj gemisinde uygulanıyor. GE sondaj kontrol ağı, güç yönetim sistemi ve dinamik konumlandırma sistemi de dahil olmak üzere tüm hedef kontrol sistemlerine bağlandığını belirtti.

Veriler, tekne sensörleri ve kontrol sistemleri vasıtasıyla toplanarak gemide merkezileştiriliyor. Daha sonra tahmini analitik için GE’nin Endüstriyel Performans ve Güvenilirlik Merkezi’ne gerçek zaman gönderiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>