Veri ihlallerine karşı Brezilya modeli başarılı oluyor

0

Veri ihlalleri

Siber güvenlik şirketi Surfshark tarafından yapılan yeni araştırmaya göre, Brezilya 2022’nin ilk üç ayında görülen vaka sayısında %80’lik bir düşüşle veri ihlali durumunda bir iyileşme gördü.

Ocak ve Mart ayları arasında 285.000’den fazla Brezilyalının verisi ihlal edildi ve Brezilya, küresel olarak en çok ihlal edilen ülkeler sıralamasında 12. sıraya yerleştirildi. Bu, Brezilya’nın Sağlık Bakanlığı ve Experian gibi kuruluşların dahil olduğu büyük olaylarla birlikte 1.45 milyon ihlal edilmiş hesapla listede beşinci sırada yer aldığı 2021’in son çeyreğindeki durumla karşılaştırılıyor. Araştırmaya göre Rusya, 2022’nin ilk çeyreğinde 3.5 milyondan fazla kullanıcı etkilenerek, ihlal edilen bireysel hesaplar listesinin başında yer aldı. ABD listede ikinci sırada yer alırken onu Polonya, Fransa ve Hindistan takip ediyor.

Öte yandan, Brezilya’da büyük şirketleri içeren veri yönetimi olayları ortaya çıkmaya devam ediyor. Örneğin; Latin Amerika’daki McDonald’s restoranları ağını işleten şirket, bazı müşterilerine, üçüncü taraf tedarikçilerinden birinin karıştığı bir olaydan sonra verilerinin açığa çıkmış olabileceğini söyledi.

Arcos Dorados, bazı müşterilerine bir e-posta gönderdi ve isimleri, adresleri, e-postaları, telefon numaraları ve sosyal güvenlik numaraları dahil olmak üzere bazı verilerinin etkinlikten sonra potansiyel olarak açığa çıktığını söyledi.

Öte yandan firma, olayda hiçbir hassas verinin açığa çıkmadığını ve müşterilerin iletişime geçmek için kullanabilecekleri iki e-posta adresi içerdiğini söyledi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>