Veri Koruma Komisyonu Amazon’a rekor ceza verdi

0

Veri Koruma Komisyonu Amazon

Lüksemburg Ulusal Veri Koruma Komisyonu Amazon’a rekor ceza verdi. Bu rekor cezaya Amazon itiraz edeceğini açıkladı.

Veri Koruma Komisyonu Amazon ile karşı karşıya

Lüksemburg Ulusal Veri Koruma Komisyonu, reklamcılık hedefleri için müşteri verilerini kullanma şekliyle ilgili olarak Amazon’a rekor miktarda ceza verdi.

Amazon 746 milyon Euro’lluk bu cezayı temelsiz olarak nitelendirirken, bu konuda kendisini güçlü bir şekilde savunacağını da açıkladı. Bir Amazon sözcüsü yaptığı açıklamada, “Müşterilerimizin bilgilerinin güvenliğini ve güvenlerini korumak en önemli önceliktir. Hiçbir veri ihlali olmadı ve hiçbir müşteri verisi herhangi bir üçüncü tarafa ifşa edilmedi. ” ifadelerini kullandı.

Apple, Facebook Google ve LinkedIn’i de hedef alan ve 10.000’den fazla müşteri adına yapılan şikayet, Amazon’un hangi reklam ve bilgileri seçerek müşterileri ticari amaçlarla manipüle ettiğini iddia ediyor.

2019’da Google’a uygulanan 50 milyon Euro’luk cezasını geride bırakan rekor ceza, Amazon’un Avrupa’daki artan iş hacmine yönelik incelemelerle birlikte geldi. Geçen yıl Kasım ayında Avrupa Komisyonu, perakendecinin platformunu kullanarak üçüncü taraf işletmelere karşı rekabet etmek için konumunu kötüye kullandığını söyleyerek şirkete karşı resmi antitröst suçlamalarında bulunmuştu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>