Video reklam izliyor muyuz?

0

Dijital pazarlama ve reklamcılığın önemli unsurlarından biri olan video reklamlar, çoğu zaman hızlıca geçtiğimiz ancak bazen de sonuna kadar izlediğimiz içeriklerdir. Peki, gerçek rakamlar ne söylüyor? Videolu reklamlar ne kadar izleniyor? Video reklam içerikler ne kadar izleniyor?

Video reklam izlenme oranları ortaya çıktı!

Extreme Reach tarafından yapılan bir araştırma ile tüketicilerin video reklamlara karşı tutumu ortaya çıktı. Ortaya çıkan sonuçlar ise video reklam içeriklerinin 2016 yılına kıyasla daha fazla izlendiğini gösteriyor. 2016 yılının 2. çeyrek dilimi ile 2017 yılının 2. çeyrek dilimini analiz ederek kıyaslama yapan şirketin sunduğu sonuçlar ise dikkat çekici. 

video reklam

Geçtiğimiz yıla kıyasla, tüketicilerin video reklamları izleme süresi %19 oranında arttı. Bu noktada reklamların ilgi çekme ve hedefe odaklı dağılımının da etkisi olduğunu belirtmek lazım. Görüntüleme konusunda da genel olarak %20 gibi önemli bir artış söz konusu. 

Bill Gates, milyar dolarlar saçtı!

Video reklamların tamamının izlenme süresinde de 2016 yılına göre ciddi bir artış tespit edildi. 2017 yılının 2. çeyrek döneminde video reklamların tamamının izlenme oranı %20 seviyesinde artış gösterdi. Premium reklam gösterimi yapanlar için de %36 gibi önemli bir yükseliş gözlemlendi. 

Video reklamlardaki bu artışın sebebi ne?

Bu rakamlara bakıldığı zaman, video reklamlara karşı ilginin ciddi oranda arttığını söylemek mümkün. video reklamlardaki gelişimin sebepleri ise, içerik kalitesi ile doğrudan bağlantılı. Daha izlenebilir reklamlar ile izlenme ve hatta reklamların tamamlanma süreleri de doğru orantılı olarak yükselişe geçti. Bunun dışında bazı teknik detaylar da söz konusu.

video reklam-2

Yapılan araştırmaya göre tıklanma oranlarında da çok büyük bir artış var. 2016 yılının 2. çeyrek dönemi ile 2017 yılının aynı dönemi kıyaslandığında %54 gib ciddi bir artışın yaşandığı ortaya çıkıyor. Video reklamların en çok tıklandığı platform ise masaüstü olarak belirtiliyor. 

Bir diğer yandan premium reklam verenler için ise mobil, tablet, akıllı televizyon gibi platformlardaki reklam tıklama oranlarında %37 oranında düşüş yaşandı. 

400 x 300 piksel boyutlardaki video reklamların görüntülenme oranları ise artışa geçti. Özellikle mobil cihazlar için en popüler video reklam tipinin olduğu da ortaya çıktı.

Extreme Reach’in araştırmasına göre geçersiz trafik oranında %33 düşüş söz konusu. Geçersiz trafik ise, botlar, önyüklemeli tarayıcı sayfaları gibi hesaba katılmayan trafiklerden oluşuyor. Banner içi reklamlar ise 207 yılında %17 seviyesinde bir düşüşe maruz kaldı. 

Kaan ARLI

ShiftDeleteNet Teknoloji Editörü. Teknoloji dünyasının ortasında nefes alan bir editör...

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>