Volkswagen ve PowerCo pil fabrikası kuracak

0

Volkswagen pil fabrikası

Volkswagen Grubu ve pil şirketi PowerCo, ilk yurt dışı pil hücresi fabrikası için Kanada’yı seçti.

Alman otomobil üreticisine göre St. Thomas, Ontario’da bulunan tesis 2027’den itibaren pil hücreleri üretecek. Temmuz 2022’de faaliyete başlayan bir VW şirketi olan PowerCo, otomobil üreticisinin ham madde tedariki, hücre üretimi ve Kanada lokasyonunda üretim dahil olmak üzere küresel pil işini yönetecek.

Kuzey Amerika pil fabrikası, VW Group’un pil maliyetlerini yarıya indirmeye yönelik daha geniş küresel planının bir parçası. Otomobil üreticisi Avrupa’da altı fabrika kurmayı planlıyor. Almanya, Salzgitter ve İspanya, Valencia’daki lokasyonlarda inşaat başladı. Kanada lokasyonu, üçüncü ve Kuzey Amerika’daki ilk fabrikasının yeri olacak.

Volkswagen, konumun Kuzey Amerika’daki “iddialı büyüme stratejisinin” kanıtı olduğunu söyledi. Şirket, ABD odaklı Scout markasının lansmanı da dahil olmak üzere bölgedeki diğer genişleme planlarına işaret etti. Bu, Electrify America yan kuruluşu ve Seattle ve Silikon Vadisi’nde ofisler kuran yazılım kolu Cariad aracılığıyla ABD ve Kanada’daki EV şarj cihazlarının sayısını iki katından fazla artırıyor.

Mart ayı başlarında VW spinout Scout, Güney Carolina’da 2 milyar dolarlık fabrikasını kurmayı planladığını duyurdu. Scout, ABD’li tüketicilere yönelik sağlam bir EV markası olarak piyasaya sürüldü. Columbia yakınlarında bulunan fabrika, yılda 200.000 EV üretme kapasitesine sahip olacak. Üretimin 2026 yılı sonunda başlaması planlanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.