Volvo benzinli araç üretimini 2019’da sonlandırıyor

0

Volvo, sadece petrol türevleri ile çalışan otomobil üretimine 2019 yılında son vereceğini açıkladı. Çin’in sahip olduğu, İsveç çıkışlı otomobil üreticisinin planlarına göre, 2019 ile beraber ya tam elektrikli motorlar ya da hibrid motorlar üretecek. 

Firma ayrıca, 2019 ve 2021 yılları arasında tamamen elektrikle çalışan 3 yeni model piyasaya sürecek. Şirketin CEO’su Håkan Samuelsson’ın açıklamasına göre, Volvo 2025 yılına kadar toplam 1 milyon adet elektrikli araç satmayı planlıyor.

Volvo geçtiğimiz hafta da Nvidia ile akıllı sürüş teknolojileri geliştirmek üzere ortaklık kurduklarını açıklamıştı. Şirket ayrıca Google ile “Android işletim sistemiyle çalışan bir otomobil” geliştirmek üzere işbirliği yapıyor. Ancak bu Android Auto sistemi değil, otomobilin tüm fonksiyonlarını kontrol etmeyi sağlayacak özel bir Android sürümü olacak. Volvo bunu başarırsa, Android ilk defa telefonlardan sonra bir otomobili de tümüyle kontrol eden işletim sistemi olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>