Volvo sürüş güvenliğini artırıyor!

0

Volvo sürüş

Volvo sürüş güvenliğini artırmak için araç içi kamera sistemi kuruyor. Tüm modellerde olacak bu kameralar, sürücülere uyarılarda bulunacak.

Volvo sürüş güvenliği için 2020’yi hedefliyor

İsveç merkezli otomotiv devi Volvo, standart teknik özelliklerin yanı sıra güvenlik alanında attığı adımlarla dikkat çekiyor. Volvo son olarak araç içi kamera sistemi hakkında açıklamalarda bulundu. 2020 yılı itibariyle araç içi kamera sisteminin tüm modellerde dahili olarak geleceği açıklandı. Böylelikle sürücüler kameralarla izlenerek sürüş güvenliğinin sağlanması amaçlanacak.

Araç içi kamera sistemiyle sürücülerin yola odaklanıp odaklanmadıkları tespit edilecek. Örneğin; bir sürücü telefonla ilgilenir ve direksiyonu bir süreliğini bırakırsa sistem sürücüyü uyaracak. Aynı şekilde sürücünün gözlerinin kapandığı da anlaşılırsa uyarı verilecek. Eğer uyarılara uyulmazsa, Volvo yolcunun güvenliği için aracı uzaktan durdurabilecek.

Ancak bu durum kişisel verilerin gizliliği tartışmalarını da beraberinde getirdi. Volvo tarafından yapılan açıklamada her ne kadar sürücülerin konum bilgilerinin paylaşılmayacağı belirtilse de araç içinde kamera kullanılması tepkilere neden olabiliyor. Ayrıca sürücülerin görüntülerinin depolanıp depolanmayacağı konusunda bir açıklama yapılmadı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>