VPN kötü amaçlı yazılımlardan koruyor mu?

0

VPN kötü amaçlı yazılım

Güvenlik ve gizlilik yakından ilişkilidir, ancak aynı şey değildir. Farkı anlamak, bir VPN’nin ne yaptığını ve ne yapmadığını anlamanın anahtarıdır.

Bir VPN’nin arkasındaki temel kavram basittir: PC’nizde çalışan yazılım, PC’nizin ağ adaptörüne ulaşmadan önce ağ trafiğinin her bitini şifreler, ardından bu şifreli verileri VPN hizmeti tarafından işletilen uzak bir sunucuya gönderir. Bu uzak sunucu, verileri genel internete gönderir. Cihazınız ve VPN sunucusu arasındaki şifreli “tünel”, ağı hem sanal hem de özel yapan şeydir. Birçok kurumsal ağ, yalnızca bir VPN üzerinden uzak bağlantılara izin verir. Yine de havaalanları ve kafelerde bulunanlar gibi güvenilmeyen ağlara bağlanmak için tüketici sınıfı VPN yazılımı satın alabilirsiniz.

Bu tür bir ağın yararı iki yönlüdür. İlk olarak, yerel ağınızdaki herhangi birinin internet trafiğinizi gözetlemesini engeller. Bu, özellikle kontrolünüz altında olmayan bir Wi-Fi ağı kullanıyorsanız önemlidir.

İkincisi, konumunuzu gizlemenize olanak tanır, bu da bazı izleme türlerini engeller ve ayrıca bazı hizmetlerde coğrafi kısıtlamaları atlamayı mümkün kılar. Avrupa’daysanız ve ABD ile sınırlı bir film izlemek istiyorsanız, ABD’deki bir VPN’ye bağlanarak akış hizmetini kandırabilirsiniz.

VPN’deki i hiçbir şey PC’nize yönelik tehditleri aramaz. Bu tür bir koruma için, kötü amaçlı yazılımları ve tehlikeli bağlantıları tespit etmek için özel olarak tasarlanmış güvenlik yazılımına ihtiyacınız vardır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>