Warren Buffett Apple’ı satın mı alıyor?

0

Dünyanın en önemli “borsa spekülatörü” ya da “borsa yatırımcıları” arasında yer alan ünlü iş adamı Warren Buffett, 2016’da başladığı Apple yatırımları sonucunda şirketin %2.5’ine sahip duruma geldi.

Buffett, 2016’da 9.5 milyon adetle başladığı Apple hissesi yatırımlarına, 2016 ve 2017 boyunca farklı fiyat seviyelerinden alımlarla devam etti ve 2017 ortasına geldiğimizde şirketi Berkshire’ın elindeki Apple hisselerinin toplam sayısı 130 milyon adete ulaştı. Bu da Apple’ın %2.5’i anlamına geliyor. 

Buffett’in, 80-90 dolar aralığından alıma başladığı Apple hisseleri şu anda 170 dolara dayanmış durumda. Dolayısıyla Buffett’in şu anda %70 oranında kar etmiş olduğu hesaplanıyor. Öte yandan bu yüksek kar oranına rağmen Buffett’in Apple hisselerini hala elinde tutuyor ve satmıyor olması ünlü yatırımcının Apple’ın yönetimine girmek üzere hazırlık yaptığı ve hisse topladığı görüntüsü oluşturuyor.

Elinde yüksek sayıda Apple hissesi bulunduran yatırımcıların da Apple hisselerinin değeri 170-200 dolar aralığına çıktığında bu yüksek fiyatların çekimine kapılarak hisselerini Buffett’e satmak isteyebilecekleri düşünülüyor. Diğer bir deyişle, önümüzdeki dönemde Buffett’i Apple yönetim kurulunda, şirketin politikalarını belirlerken görürsek şaşırmayalım.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>