Waymo ve Lyft yollarda işbirliği yapacaklar

0

Alphabet’in otonom araç teknolojileri üreten şirketi Waymo, Uber’den sonra ABD’nin en popüler araç paylaşım servisi olan Lyft ile işbirliği kararı aldıklarını açıkladı.

İki şirket, otonom araç teknolojilerini ABD caddelerinde beraber test edecekler. Buna göre, Waymo’nun yollara çıkarmaya hazırlandığı otonom sürüş teknolojisine sahip 600 adet Chrysler Pacificas, Lyft uygulaması üzerinden  taksi hizmeti verecek. Waymo böylece hem para kazanırken hem de testlerini gerçekleştirmiş olacak. 

Uber’e ceza olarak Lyft ile işbirliği

Öte yandan Waymo’nun Lyft ile işbirliğinin sembolik bir anlamı da var. Uber ile mahkemede büyük bir kavga yaşayan Waymo, teknoloji hırsızlığı ile suçladığı Uber’e karşı Lyft’i destekleyerek, Uber’in güç kaybetmesine kapı açmış oluyor. Uber ayrıca ABD başkanlık seçimlerinde Trump’ı destekleyen kampanyada yer aldığı için ABD’de ağır eleştiri almış, çok sayıda kullanıcısı Uber uygulamasını silmiş ve yerine Lyft’i kullanmaya başlamıştı. Bu ağır tepkiler üzerinde Uber’in kurucusu ve CEO’su Travis Kalanick Başkan Trump’ın danışmanlığından istifa ettiğini açıklamıştı.

Lyft ise Waymo gibi kendi otonom sürüş teknolojisini geliştiriyor ancak bu konuda Waymo’dan çok daha geride bulunuyor. Bu testler sayesinde iki şirket arasında yaşanacak olan yakınlaşmanın, Alphabet’in Lyft’i yüksek bir fiyatla satın almasıyla sonuçlanması da beklenen sonuçlar arasında yer alıyor zira otonom sürüş teknolojisi geliştiren Alphabet’in eninde sonunda kendi araç paylaşım uygulamasına ihtiyacı duyacağı biliniyor. Lyft ile yapılan işbirliğinin, satın almaya giden yolda ilk adım olabileceği düşüncesi şimdiden dile getirilmeye başlandı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>