WEF’in Silikon Vadisi’nde ne işi var?

0

Dünya Ekonomik Forumu (World Economy Forum – WEF) San Francisco’da bir teknoloji merkezi açmakta. Merkezin teknoloji şirketleri ile hükümet yetkilileri arasında bir köprü kurması ve teknoloji üretimi konusundaki hukuki düzenlemelerin, gerçek hayata daha uygun hale getirilmesini sağlamasının hedeflendiği bildiriliyor.

Dünya Ekonomik Forum kurucusu Klaus Schwab merkezle ilgili olarak, “Tüketici, İş Dünyası, Hükümet ya da Sivil Toplum Liderleri olarak yaptığımız kollektif seçimlere bağlı olarak, bu teknolojik gelişmeler dünyanın daha ileriye, daha verimli ve sürdürülebilir gitmesini sağlayacak. Aksi takdirde, dünyanın ekonomik, politik ya da sosyal sistemleri daha katı, eşitsiz ve karmaşık hale gelecek.

Devlet destekli araştırma fonları uzun zamandır var ama kural koyucularla teknoloji firmaları arasındaki ilişkiler her zaman sorunlu oldu. Bunları sivil toplum aklı ile birleştirmek yeni bir anlayışı sağlayacak. WEF’in bu yeni merkezin kuruluşu Boğaziçi Üniversitesi mezunu ve WEF Yönetim Kurulu üyesi Murat Sönmez tarafından yönlendiriliyor. WEF adına San Francisco merkezini yönlendiren Murat Sönmez ise, “Kural yaparken, insanlar için faydanın maksimize edilmesi ve kötü yönlerin minimize edilmesi göz önüne alınması lazım. Forum zaten global düzeyde düzenleyiciler, hükümetler ve uluslararası organizasyonlar ile çalışıyor. Dünyanın geri kalanını şimdi Silikon Vadisine taşıyoruz” diyor.

WEF’in “Endüstri 4.0 Merkezi” insansız hava araçlarından, otonom arabalara, yapay zekaya ve medikal robotiklere kadar uzanan 10 farklı düzenleme alanında çalışacak 60 elemana istihdam sağlayacak. Schwab’a göre hem Kuzey Amerika ve Avrupa’daki yavaşlayan ekonomilerin, hem de Afrika, Asya ve Latin Amerika’da hızlanan ekonomilerin başarısını ya da başarısızlığını etkileyen en önemli faktör teknoloji kullanımı. Schwab, “Hepimizin çok dikkatle ilgilenmesi gereken bir konu, eşitsizliğin artan düzeyi. ABD dahil çoğu gelişmiş ülkelerde, orta gelir düzeyi durgun ya da geriliyor. İnsanlar sadece kendilerinin değil, çocuklarının da hayatlarının zorlaştığını düşünüyor. Dünya yüzeyindeki milyonlarca insan sadece ekonomik olanakları değil, yanısıra ümitlerini ve hayatlarının anlamlarını kaybetmiş durumda. Bu nedenle de politik tartışmalarımızın içindeki popüler sloganlardan kaçınmalıyız” diyor.

Teknoloji firmaları halen düzenlemelerle boğuşuyor. Forumun Presidio’daki yeni ofisi global olarak kabul edilebilecek çerçeveler geliştirecek ve tavsiye edecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>