WGI ve GE milyonlarca insana okuma yazma öğretecek

0

WGI Worldwide ve GE yaptıkları açıklamayla, uygulama tabanlı yeni bir eğitim platformu olan Lyra’nın lansmanını yaptı. WGI ve GE işbirliğiyle geliştirilen Lyra, okuma ve yazma öğretmek için gelişmiş ses tanıma ve dokunmatik ekran analizi yapabilen yenilikçi teknolojilerden faydalanıyor. 

Uygulama, WGI’ı dijital bir okuryazarlık eğitimi sağlayıcısına dönüştürürken, hem yetişkinler hem de çocuklar için okuryazarlık becerilerinin öğrenimini daha erişilebilir hale getiriyor.  Uygulamanın 26 modülü, okuryazarlık için kanıta dayalı sentetik fonetik yöntemini baz alıyor ve WGI’ın altı yıllık yüz yüze eğitim deneyiminin üzerine inşa ediliyor.

WGI Yönetim Kurulu Başkanı, CEO’su ve Kurucusu Chance Wilson konuyla ilgili şunları söyledi: “Hiçbir zaman yeterli sayıda öğretmen olmayacağını ancak, daha şimdiden yeteri kadar mobil cihaz olduğunu, üstelik bu cihazların okuryazarlık eğitiminden faydalanabilecek insanların ellerinde olduğunu fark ettik. Yeni öğretmenler bulmak ve yeni topluluklarda programlar başlatmak için hızla çalıştık, acil ihtiyacı düşünerek daha fazlasını yapmak istedik.”

Altı yıl önce henüz on dört yaşında bir ortaokul öğrencisiyken WGI’ı kuran Wilson, mümkün olduğu kadar fazla insanı okuryazar yapmak konusunda son derece kararlı. Wilson, öncelikle memleketi Baton Rouge, Louisiana’da yüz yüze dersler vererek işe başladı. Orada düzeni oturttuktan sonra ulusal ve küresel çapta etkili olacak planlar geliştirdi ve sonunda GE’nin gönüllüler ve yazılım geliştiricilerinden oluşan küresel ağı üzerinden GE ile bir ortaklık geliştirme fırsatı buldu. Bugün Wilson ve GE, atılacak en önemli adımın çalışmaların dijital dünyaya taşınması konusunda hemfikir.

GE Global’ın Başkanı ve CEO’su Nabil Habayeb bu ortaklığı destekliyor ve şunları söylüyor: “Bu uygulamanın tüm dünyada yaratabileceği etkinin potansiyelini gördüğümüz için GE olarak bu çabayı sonuna kadar destekliyoruz. Karantina altında yeni beceriler geliştirmeye ihtiyaç duyan birçok insanın olduğu bu günlerde Lyra, okuryazarlıkla ilgili kaynaklara erişimi çok az olan ya da hiç olmayan ve COVID-19 salgını ile daha da kötüleşen bu süreçte, eğitim hizmetinden yeterli ölçüde yararlanamayan toplulukların önemli bir talebini karşılayabilir.”

Otomobil üreticisi blockchain kullanacak

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>