WhatsApp’ın şifreleme sisteminde arka kapı mı var?

0

Bir güvenlik uzmanının, WhatsApp’ın kullandığı uçtan uca şifreleme algoritmasında arka kapı bulduğunu açıklaması, teknoloji dünyasında büyük yankı uyandırdı.

Bugüne dek, kırılamayacak kadar güçlü bir şifreleme sistemine sahip olduğu vurgusuyla kendini pazarlayan WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme sisteminde açık bulunması, güvenlik endişelerini de beraberinde getirdi. WhatsApp, pek çok ülkede muhalif politikacılar arasında veya muhalif gazeteciler tarafından da, özel mesajlaşmalarını korumak için yoğun olarak kullanılıyor. WhatsApp’taki açık bulunması riski, çoğu muhalif insanın ölüm riskiyle karşılaşması anlamına da geliyor.

Göründüğü kadar güvenli olmayabilir mi?

Tobias Boelter isimli güvenlik araştırmacısı, WhatsApp yöneticilerinin bile okumasının mümkün olmadığı kullanıcılar arasındaki mesajları okuyabilmenin bir yolunu bulduğunu açıklayarak, büyük ilgi çekti.

Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli araştırmacı, WhatsApp’ı offline moddayken şifreyi kırmaya zorlamanın ve bu şekilde iki kullanıcı arasındaki mesajlaşmaları okumanın mümkün olduğunu açıkladı.

WhatsApps ise bu iddiayı yalanlayarak, bu yaklaşımın kasıtlı olduğunu ve WhatsApp kullanıcılarını korkutmaya yönelik bir plan olduğunu iddia etti ve ne WhatsApp yöneticilerinin ne de devlet kurumlarının WhatsApp mesajlarını okuyabilmesinin mümkün olmadığını, sistemde de bu tür bir arka kapı bulunmadığını vurguladı. 

Bakalım bu iddialar ve tartışmalar, WhatsApp’ı nereye götürecek, çünkü Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacı da iddialarını ispatlayacağının altını çiziyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>