WhatsApp sunucu kapasitesini artırdı

0

WhatsApp sunucu

Dünyanın en büyük mesajlaşma platformu WhatsApp sunucu kapasitesini artırdı. Kullanıcıların çevrimiçi süresinin artması, WhatsApp’ın sunucu kapasitesini artırmasına neden oldu.

WhatsApp sunucu kapasitesi 2 kat arttı

Birçok ülkede koronavirüs salgınını yavaşlatmak ve önlemek için ‘evde kal’ hareketi başlatıldı. Kullanıcıların evde kaldıkları sürenin artması, ülkelerin internet altyapılarında sorunlara neden oldu.

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yapılan çağrıda, internet altyapısını rahatlatmak için Netflix ve YouTube gibi platformların video kalitelerini düşürmeleri istenmişti. Bu çağrı sonrasında Netflix ve YouTube başta olmak üzere birçok platformda yayın kalitesi düşürüldü.

İnternet kullanımındaki artıştan WhatsApp da direkt olarak etkilendi. Mark Zuckerberg, yoğunluktan kaynaklı olası kesintilerin önüne geçmek için sunucu kapasitelerini iki kat artırmak için çalıştıklarını söyledi. Ancak salgının daha da büyümesi durumunda, kullanıcıların iletişim için WhatsApp’ı daha fazla kullanması sonucunda bu önlem de pek etkili olmayabilir.

Koronavirüs salgını, tüm servis ve dijital hizmet sağlayıcıları zor durumda bıraktı. Benzer şekilde Microsoft da evden çalışmaların artması nedeniyle Office 365 tarafında geliştirmeler yapmak durumunda kaldığını açıklamıştı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>