Techinside Google News
Techinside Google News

Whatsapp ve Telegram’da dolandırıcılık yükseliyor!

WhatsApp ve Telegram'da dolandırıcılık şikayetleri rekor seviyeye ulaştı. Uzmanlar deneyimsiz kullanıcıları uyarıyor!

Son dönemlerde mobil iletişim uygulamaları WhatsApp ve Telegram’da dolandırıcılık mağduriyeti yaşayan kullanıcı sayısında büyük bir artış yaşandı. Dolandırıcılar, bu uygulamalar üzerinden kullanıcılara çeşitli vaatlerle ulaşarak kişisel bilgilerini ele geçiriyor.

Şikayetvar platformu üzerinden şikayette bulunan kullanıcıların sayısında da rekor bir artış gözlendi. Şikayetvar verilerine göre son dönemde iletişim uygulamalarıyla ilgili şikayetlerde %550’lik bir artış yaşandı. WhatsApp’ta bu dönemde %1540, Telegram’da ise %211’lik bir artış söz konusu.

- Advertisement -

Whatsapp ve Telegram işletme hesaplarından saldırılar artıyor

Bu yılın başından bu yana WhatsApp’ın gizlilik politikasındaki değişikliklerin yanı sıra işletme hesaplarından kullanıcılara yönelik mesajlar ve aramaların artması, uygulamanın güvenilirliği konusunda ciddi endişelere yol açtı.

Telegram‘da ise kullanıcılara yönlendirilen “görev yap, para kazan” ve “beğeni ile para kazanma” vaatleri dolandırıcılığa zemin hazırlıyor.

İletişim uygulamalarında yaşanan bu sorunlarla ilgili en çok şikayet edilen konuların başında eksik ve kusurlu hizmet, üyelik işlemleri ve bilgi güvenliği geliyor.

Kullanıcılar, bu tür dolandırıcılık faaliyetlerine karşı dikkatli olmaları ve şüpheli durumlarda platformların yetkilileri ile iletişime geçmeleri konusunda uyarılıyor.

Kaynak: sikayetvar.com

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

1 Yorum

  1. Daha demin uzun süreden sonra Telegram girdim hesabımı fake hesap yapmışlardı ver bir kaç ülkeden yerden girilmiştir yani başka telefon numaralarını hesaplarını çalıp dolandırıyorlar dikkat edin ben hesabı kapatacağım ama bunları ne yapacağım polise gideceğim herhalde bu konu ile ilgili

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir