Techinside Google News
Techinside Google News

Windows 11 23H2 güncellemesi ile Windows’a yapay zeka geliyor!

Microsoft, Windows 11 23H2 güncellemesini yayınlamaya başladı ve beraberinde Copilot AI dahil bir dizi yeni özellik getirdi.
- Advertisement -

Windows güncellemesinin getirdiği en büyük değişiklik, Microsoft’un artık masaüstünde bağımsız bir uygulama olarak kullanılabilen yapay zeka destekli sohbet robotu Copilot. 

Bing Chat’i temel alan Copilot, sistem ayarlarını değiştirme veya bir odaklanma oturumu başlatma yeteneği de dahil olmak üzere bir dizi özellikle birlikte geliyor. Microsoft, daha geniş çapta kullanıma sunmadan önce, başlangıçta Kuzey Amerika ile Asya ve Güney Amerika’nın bazı kısımları da dahil olmak üzere belirli küresel pazarlara yönelik bir ön izleme sürümü sunacağını söylediğinden, Copilot’un küresel olarak hemen kullanıma sunulmayacağını belirtmekte fayda var.

Dikkat çeken bir diğer değişiklik ise bağımsız Sohbet uygulamasının kaldırılması ve yerine Microsoft Teams’in eklenmesi. Teams varsayılan olarak görev çubuğuna sabitlenmiş olsa da, eğer rahatsız olmuyorsanız ve ekranınızın kalabalıklaşmasını istemiyorsanız kısayolu birkaç tıklamayla kolayca kaldırabilirsiniz.

Microsoft ayrıca uygulamaların yönetilme biçiminde de bazı değişiklikler yapıyor. Planın bir parçası olarak sistem uygulamaları artık Başlat Menüsündeki ‘Tüm Uygulamalar‘ın altında bir ‘Sistem‘ etiketi gösterecek. Mevcut kurulumda, sistem uygulamaları ‘Ayarlar‘ panelindeki ‘Yüklü Uygulamalar‘ altında listeleniyor ancak güncellemenin ardından Sistem > Sistem Bileşenleri altında kendi ‘Ayarlar‘ sayfalarına sahip olacaklar. Burada bulacağınız uygulamalardan bazıları Game Bar, Microsoft Store ve Phone Link.

Bu değişikliklere ek olarak, gelen güncelleme aynı zamanda yeniden tasarlanmış bir Dosya Gezgini, RGB aydınlatma kontrolleri, USB4 ve Thunderbolt cihazları için bir ayarlar sayfası ve arka plan kaldırma ve katman desteği sunan güncellenmiş bir Paint uygulamasını da içeriyor. 

Diğer düşünceli eklemeler arasında yenilenen Fotoğraflar ve Snipping Tool uygulamaları yer alıyor. İlki, ana konuya odaklanmak için arka planı bulanıklaştırabilirken; ikincisi, ekran görüntülerindeki metni tanıyabiliyor ve hatta kullanıcı gizliliğini korumak için bazı kısımlarını düzeltebiliyor.

23H2 güncellemesi şu anda isteğe bağlı bir güncelleme olarak sunuluyor ve Microsoft, otomatik güncelleme sürecinin “önümüzdeki aylarda” başlayacağını söylüyor. Güncellemeyi hemen almak için Ayarlar‘a gidin, Windows Update‘i seçin. Ardından ‘En son güncellemeleri çıktıkları anda alın‘ seçeneğinin yanındaki düğmeyi açın. Şimdilik ‘Güncellemeleri kontrol et‘e basmanız yeterli.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir