Windows XP kullanmaya devam eden 7 büyük kurum

0

Windows_XPWindows XP, işletim sistemleri dünyasında gerçek bir efsaneye dönüştü. Bu gerçeği artık kimse inkar etmiyor. Sorunsuz, hızlı ve istenileni veren, üstelik de Microsoft’un sürekli mavi ekran veren işletim sistemlieri nedeniyle yerlerde sürünen prestijini kurtarmak için büyük itinayla hazırlanmış Windows XP, yıllar içinde aldığı güncellemeler ve yamalarla daha da güvenilir ve sorunsuz bir işletim sistemine dönüştü. Ardından  gelen Windows’ların çoğu, kullanıcıları Windows XP kadar mutlu edemedi ve çok sayıda kullanıcı Windows XP’den yeni bir sisteme geçmeyi reddetti.

Microsoft, yıllar içinde kişisel kullanıcıları bir şekilde yeni Windows sürümlerine geçirmeyi başardı. Yeni oyunlar, yeni yazılımlar, yeni yetenekler, yeni laptoplar derken kişisel kullanıcılar arasında, Windows XP kullanan çok insan kalmadı. Ancak kurumlar için durum o kadar basit değil.

Kaspersky Labs ve Net Applications’ın raporlarına göre, dünyadaki bilgisayarların %17’sinde hala Windows XP kullanılıyor ve tahminlere göre bu bilgisayarların çok büyük bir kısmı, kurumsal bilgisayarlar, sunucular, eski ofis yazılımları kullanan iş makineleri…

Yeni Windows işletim sistemlerine geçmek için, kurumdaki tüm bilgisayar donanımlarını yenilemek zorunda olan, yeni sistemle uyumlu pahalı yeni yazılımlar lisanslamak zorunda olan ve elbette yeni Windows lisansları satın almak zorunda olan dev kurumlar, zaten onlara gereken iş yazılımlarını sorunsuz çalıştıran Windows XP’yi terk etmeye ikna olmayınca, Microsoft da teknik desteğini resmen kestiği Windows XP için kurumlara özel, ücretli teknik destek vermeye başladı. Dolayısıyla hâlâ Windows XP kullanmaya devam eden çok büyük kurumlar/şirketler bulunuyor ve onların isimlerini duyunca çok şaşırabilirsiniz, çünkü aralarında çok büyük isimler var.

usnavy1- ABD Donanması

Dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan ABD Donanması, dünyanın tüm denizlerinde operasyon yapan, sayısız üsse ve on binlerce personele sahip olarak, 100 bin terminalde Windows XP kullanıyor. Donanma, 2017’ye kadar Windows XP desteği almak için Microsoft’a 9.1 milyon dolar ödeyecek. Ayrıca yine eskiyen Microsoft’s Office 2003, Exchange 2003 ve Server 2003 için de Microsoft’a ayrıca bir ödeme yapıyor. Donanmanın eski sistemleri yenilemek için bir planı veya bütçesi olup olmadığıysa şimdilik bilinmiyor ancak 100 bin terminali yenilemek için ihale açtığında, bu ABD tarihinin en büyük ihaleleri arasına girecektir.

2- ABD Kara Kuvvetleri

ABD Ordusu, XP desteği kesilince geçen yıl sistemlerini yenilemek yerine Microsoft’tan, Windows XP için Özel Destek Paketi satın almak durumunda kaldı. Yine donanma gibi, çok sayıda terminalde Windows XP kullanılıyor ancak Kara Kuvvetleri de, Donanma gibi, hangi noktalarda ve hangi sistemlerde XP kullandığını söylemek istemiyor. En azından bir 100 bin adet XP’nin daha Kara Kuvvetleri’nde çalıştığı tahmin ediliyor. Diğer bir deyişler, ABD silahlı kuvvetleri, Microsoft’un en büyük müşterileri arasında yer alıyor.

Top-UK-Port-Operator-Stake-Sold-for-USD-2.36-Billion-1024x5743-Kraliyet Ticari Hizmetleri

İngiltere’nin devlet kuruluşu Kraliyet Ticari Hizmetleri, İngiltere’de Ticaret Bakanlığı gibi çalışıyor ve ülkenin ticari operasyonlarını, ihracat ve ithalat bağlantılarını, şu andaki ve gelecekteki ticari operasyonlarını planlıyor. Bu kurum için, dünyadaki en büyük ticari operasyonların yönetildiği kurumlardan biri demek yanlış olmaz. 2015’e kadar destek anlaşması olan kurum, Mayıs ayında biten kontratı yenilemek istemedi ve şu anda on binlerce bilgisayarında yamanmayan, teknik destek almayan, hacker saldırılarına açık Windows XP yazılımları çalışıyor.

nhs4-İngiliz Ulusal Sağlık Servisi

İngiltere’nin diğer bir resmi kuruluşu, bizdeki SGK kurumuna benzer bir görev yürütüyor. İngiliz vatandaşlarının sağlık hizmetlerini ve sigortalarını yöneten kurum her yıl on milyarlarca dolarlık bütçelerle çalışıyor ancak kurum içindeki binlerce bilgisayarda çalışan XP’leri güncellemeye hiç gönüllü değiller.

Geçtiğimi Ekim ayında yapılan sayıma göre, kurumdaki terminallerin %35’inde Windows XP çalışıyor. Sağlık Servisi, 2008 yılında eskimiş sistemlerini yeni sistemlerle güncellemek için bir operasyon planı çıkarmış ve bu iş için 12 milyar Pound bütçe ayırmıştı ancak 2008’de Avrupa’da ortaya çıkan ekonomik krizle birlikte bu plan ertelenmişti.

5- Dünyadaki ATM’ler

Şaşırtıcı biçimde, dünyanın her köşesindeki ATM cihazları, büyük oranda Windows XP kullanıyor. Öyle ki, tüm bu ATM’leri kısa süre içinde yeni sistemlerle değiştirmeye kalkışmak, dünya çapında enflasyonu tetikleyen bir etki bile yaratabilir. O nedenle bankalar bu dev masraf kalemine bir anda girişmek yerine, ATM’lerini yıllar içinde yavaş yavaş yenilemeyi tercih ediyorlar. Bu sırada tüm bankalar, Microsoft’a hatırı sayılır miktarda destek ücreti ödemeye devam ediyor. Microsoft, mobil telefonlar satamasa bile avucuna aldığı bankalardan güzel paralar kazanarak uzun süre keyfine bakabilir.

water-tap_2189544b6-Su dağıtım şirketleri

Forbes’un araştırmasına göre, dünyadaki su dağıtım şirketlerinin %75’i, tüm faliyetlerini Windows XP üzerinden sürdürüyorlar. Bu sistemde meydana gelecek bir sorun nedeniyle büyük bir bölgede su dağıtım hizmetleri ağır darbe alabilir, kısa süreli de olsa yaşanacak susuzluk, kritik dönemde tarım ürünlerinin susuz kalmasına ve o yıl büyük gıda krizlerinin yaşanmasına neden olabilir, salgın hastalıkların aniden ortaya çıkmasına ve binlerce insanın ölümüne yol açabilir. Musluklarımızdan akan su bize dünyanın doğal akışıymış gibi geliyor ancak işler öyle kolay değil. Dev apartmanlara, büyük şehirlere, milyonlarca hergün kesintisiz şekilde su ulaştırmak çok büyük ve pahalı bir organizasyon ve tarihte bu su dağıtım işinde sorun yaşandığı için dev imparatorlukların çöktüğünü, hastalıkların on binlerce insanı yok ettiğini biliyoruz. Dolayısıyla su dağıtım meselesi, medeniyetin en kritik görevlerinden biri ve o görev şu anda Windows XP’ye emanet. Allah yardımcımız olsun.

7- ABD Elektrik Enerjisi Endüstrisi

Dev nükleer santraller, dev barajlar, dev güneş santralleri… ABD’nin tüm elektrik alt yapısı, çok ağır biçimde Windows XP’ye sırtını dayamış durumda. Bir hacker’ın bir nükleer santralin yönetim paneline sızması halinde olabilecekleri kimse düşünmek istemiyor ancak yüz binlerce bilgisayar terminalini güncellemek fikri maddi olduğu kadar operasyonel olarak da çok zor bir görev.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>