Techinside Google News
Techinside Google News

X, Hindistan’da hesap ve tweetleri gizliyor!

Eskiden Twitter olarak bilinen X, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Hindistan hükümetinin yayınladığı idari emirlere yanıt olarak Hindistan'da belirli hesapları ve gönderileri erişime kapattığını; bu eyleme katılmadığını belirtti.

X, idari emirlere uymamanın firmayı “önemli para cezaları ve hapis cezası da dahil olmak üzere potansiyel cezalara” maruz bırakacağını söyledi.

X’in Küresel Hükümet İşleri birimi, yasal kısıtlamaların kararnameleri yayınlamasını engellediğini ancak “şeffaflık açısından bunların kamuya açıklanmasının şart olduğuna inandıklarını” belirtti. X, Hindistan hükümetinin engelleme kararlarına itiraz eden bir yazı itirazında bulunmasını önerdi; bu karar şu anda “beklemede” ve bu emirlerden etkilenen kullanıcıları bilgilendirilmiş durumda.

- Advertisement -

X, “Bu açıklama eksikliği, hesap verebilirlik eksikliğine ve keyfi karar almaya yol açabilir.” diye uyardı.

X’in açıklaması, Yeni Delhi’nin ülkedeki çiftçi protestolarını çevreleyen yaklaşık 177 hesap ve paylaşımın geçici olarak engellenmesi emrini takip ediyor. Yetkililer bu yıl çiftçilerin ürünlerine asgari destek fiyatının artırılmasını talep ettiği protestolar öncesinde bazı sosyal medya hesaplarını engelledi.

Hindistan küresel teknoloji firmaları için kilit pazarlardan biri. Güney Asya pazarının değiştirilen BT kuralları, Yeni Delhi’ye ülkedeki internet hizmetlerinin uyumluluğunu zorlama konusunda daha fazla yetki sağlıyor.

Gizlilik savunucusu Apar Gupta’nın yakın zamanda X’te yazdığı bir gönderide yazdığı gibi:

Çiftlik liderlerinin Twitter hesaplarına yönelik engelleme emirleri önceden çıkarıldı. Bu ön sansür biçimi herhangi bir şeffaflıktan veya doğal adaletten yoksundur.

Yeni mülkiyet altındaki Twitter, artık URL’leri Lumen Veritabanına ifşa etmeyecek ve şeffaflığı ortadan kaldıracak. Aynı zamanda teokratik (anayasal mantığın aksine) mantığın kullanıldığı Karnataka Yüksek Mahkemesi davasını da kaybetti. Bu konuyu ayrıca yazdım ama bu bir kenara.

Hükümet kendi adına açıklama yapmayacak veya hesap verebilirliğe boyun eğmeyecektir. Neden hesapların tamamını önceden engelleyesiniz? Hesabın kendisi yasadışı mı? Bugün iki yıl öncesine göre daha az insan bu soruları soracağı için bu soruları sormanın bir anlamı olmayacak. 

Toplam güce doğru yürüyüşü tehditkar hale geldikçe, daha yüksek düzeyde sosyal uyum talep ediliyor. Ya disiplin yoluyla, ya umutsuzluk ya da beyin yıkama yoluyla. Bu şaşırtıcı değil, asıl acı veren şey sosyal medyada çiftçilere yönelik aşağılık yorumlardır. 750’ye yakın protestocunun hayatını kaybettiğini unutmak ne kadar kolay? Toplum olarak anlaşmazlık yüzünden tüm nezaketimizi mi kaybettik?

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir