Xerox, HP’yi satın alıyor

0

Xerox, HP’nin bireysel iş kolunu satın almak için görüşmelere başladı

Xerox’ın HP’yi satın alacağı iddia edildi. Wall Street Journal’da yer alan habere göre, HP’nin PC ve yazıcı bölümlerini satın almak için görüşmelere başladı. Satın alma yöntemi olarak ise nakit ve hisse senedi belirlendi. Xerox’ın HP’ye ne kadar teklif ettiği henüz bilinmiyor. 

Haberde Xerox’ın şu an 8 milyar dolar, HP’nin de 27 dolar piyasa fiyatına sahip olduğu aktarılıyor. Bu durumda Xerox’ın büyük bir bankadan malî destek aldığı bilgisine de yer veriliyor. Bununla birlikte, konuya ilişkin Wall Street Journal’a değerlendirme yapan kaynaklar, iki şirketin birleşmesiyle 2 milyar dolar tasarruf edeceğini kaydediyor.

HP, 4 sene önce ikiye ayrıldı

Öte yandan, HP’nin tam 4 yıl önce ikiye ayrıldığını bireysel iş kolu olan yazıcı ve PC’lerin HP olarak kaldığını ve kurumsal tarafta yer alan veri depolama, sunucu ve diğer servislerin HP Enterprise (HPE) olarak faaaliyetine devam ettiğini not edelim.

İşleme ilişkin teyit edilen son veri şu: Her iki şirket satın alma için görüşmelere başladı.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>