Xiaomi Hindistan’ın GPS’ini kullanacak!

0

Xiaomi Hindistan’ın GPS’i

Xiaomi Hindistan’ın GPS’i NavIC’i, kendi cihazlarına entegre etmeyi planlıyor. NavIC’in sorunsuz şekilde çalışması halinde, Xiaomi tarafından kullanılabileceği belirtildi.

Xiaomi Hindistan’ın GPS’ini tercih edecek

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (Isro), ABD merkezli teknoloji devi Qualcomm ile kendi GPS’ini geliştirmek için ortak bir şekilde çalışıyor. Isro, geliştirme çalışmaları devam eden bu GPS’in, kimler tarafından kullanılacağına yönelik de girişimlere devam ediyor.

Isro yöneticisi tarafından yapılan açıklamada, eğer her şey yolunda giderse NavIC isimli bu GPS’in yedi ay içinde piyasaya çıkabileceği belirtildi. Ayrıca NavIC’in sorunsuz çalışması durumunda, Xiaomi’nin NavIC’i kullanmaya hazır olduğu da söylendi.

Ayrıca NavIC’in ülkedeki kamu ve askeri kuruluşlar tarafından kullanımının zorunlu hale getirilmesi ve bu şekilde yaygınlaştırılması hedefleniyor. 1 Nisan 2019’da alınan kararla, Hindistan Hava Kuvvetleri’ne savaş uçaklarında NavIC kullanma zorunluluğu getirilmişti.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>