Yahoo satılırsa Marissa Mayer kazanacak

2

Yahoo’nun satışı bir süredir teknoloji piyasasının gündeminde. Potansiyel müşterilerden teklif toplayan Yahoo ve CEO’su Marissa Mayer için en olası ihtimallerin başında Amazon  ve AOL geliyor. Amazon Yahoo’yu, Çin’li rakibi Alibaba’daki hisselerine sahip olmak için isterken AOL ise Yahoo sayesinde Google’a rakip bir internet devine dönüşmek istiyor.

Ancak tüm bu satış operasyonu içinde, şirketin CEO’su Marissa Mayer’ın da kendini garantiye aldığı ortaya çıktı. Mayer’ın sözleşmesine göre, Yahoo’yu satın alacak şirketin Mayer’ı bir sene içinde kovması halinde Mayer’a 55 milyon dolar tazminat ödenecek. Mayer eğer şirket satılmadan kovulacak olursa, 9 milyon dolar tazminat alacak.

Yahoo’nun geçen yıl %35 değer kaybetmesine rağmen Mayer’ın gelirlerden aldığı komisyonla cebine 14 milyon dolar koyması yatırımcıların tepkisini çekmişti. Yeni sözleşmenin de büyük tepki çekebileceği düşünülüyor zira bu anlaşma benzer anlaşmalar içinde en büyük ikinci “koruma” tazminatı olarak dikkat çekiyor. Daha önce Google’ın Motorola’yı Lenovo’ya satması sırasında, Motorola’nın CEO’su için, iki sene içinde kovulması halinde 64 milyon dolarlık tazminat ödenmesi gündeme gelmişti.

Mayer her şekilde kazanıyor

Yahoo’nun satılması halinde, şirketin hisselerinde önemli bir yükseliş bekleniyor ve yeni sahibinin Yahoo’yu piyasada önemli bir oyuncu haline dönüştüreceği tahmin ediliyor. Bu sırada Mayer’ın görevine devam etmesi halinde da çok önemli kazançlar elde edeceği biliniyor. Dolayısıyla, bu satış işleminden en karlı çıkacak kişinin Marissa Mayer olması bekleniyor. Öte yandan Yahoo’ya büyük umutlarla CEO yapılan ancak şirketin değerinin üçte birini eriten ve buna rağmen büyük bonuslar kazanan Mayer’ın hiçbir şekilde bedel ödemeyip her şekilde karlı çıkması da hissedarların gözünden kaçmıyor.

Yorumlar

  1. kim alır abi batan bir firmayı anlayamadım

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>