Ve Yahoo, Verizon’un oldu!

0

Verizon’un Yahoo’yu 5 milyar dolara satın alacağına dair geçen haftadan beri devam eden söylentiler nihayet doğrulandı ve iki şirketin 4,8 milyar dolara anlaşmaya vardığı resmen açıklandı.

AOL’ün de sahibi olan Verizon, Yahoo’nun tüm web varlığını satın alacak ve AOL ile birleşmesi sağlanacak. Bu birleşme sırasında ise Yahoo markasının yok olmayacağı tahmin ediliyor. İnternet servisinin ana sayfası her gün 43 milyondan fazla insanın internete girdiğinde ilk gördüğü sayfa durumunda. Ayrıca hava durumu ve finans servisleri de çok yoğun şekilde kullanılıyor. Şirketin blog servisi Tumblr ve fotoğraf paylaşım servisi Flickr da son derece popüler.

Satın alma onaylandıktan sonra ve birleşme gerçekleştikten sonra CEO Marisa Mayer görevinden ayrılacak ve yerini Verizon’un EVP’si Marni Walden alacak. Ancak Marissa Mayer’ın Verizon içinde başka bir görev alması bekleniyor zira açıklaması sırasında Mayer’ın, “Ben kalmayı planlıyorum ve Yahoo’nun gelecek adımlarında görev almak beni çok heyecanlandıracak,” ifadesini kullanması dikkat çekti. Ayrıca, Mayer için satış anlaşmasında bir de “altın paraşüt” ödemesi yer alıyor. Eğer Mayer, satıştan bir sene sonra şirketten kovulacak olursa, yaklaşık 55 milyon dolarlık tazminat alacak. Mayer ayrıca bu altın paraşütün dışında, beklentilerin üzerinde bir fiyatla satmaya başardığı internet devinde geçirdiği 4 yılın tazminatı ve elbette başarılı satışın primi olarak, 139,6 milyon doları kendi banka hesabına yatıracak.

Verizon satın alma işlemlerinin 2017’nin ilk çeyreğinde sonlanmasını bekliyor. Ardından Yahoo, Verizon’un desteği ile hizmetlerini geliştirerek sürdürecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>