Yandex ve Hyundai anlaşma imzaladı

0

Yandex ve Hyundai

Yandex ve Hyundai otonom araç teknolojilerini geliştirmek için anlaşma imzaladı. İki şirket, donanım ve yazılım tarafında güçlerini birleştiriyor.

Yandex ve Hyundai otonom araç teknolojisi geliştirecek

Rus arama motoru devi Yandex, bir süredir otonom araç geliştirme çalışmaları yürütüyor. Hatta otonom araç testlerine de başlayan Yandex, bu alanda artık Hyundai ile ortaklık kurdu. İmzalanan anlaşma kapsamında iki şirket, otonom araçların hem yazılım hem donanım geliştirme aşamalarında birlikte çalışacak. Araç içi bilgi ve eğlence sistemlerinden sürüş teknolojisine kadar birçok alanda birlikte hareket edilecek.

Yandex’in yaptığı sürücüsüz araç testlerinde sürücü koltuğunda şu anda mühendisler bulunuyor. Ancak iki firmanın ortaklığıyla, bu araçların sürücü koltuğunun tamamen boşaltılması hedefleniyor.

Yandex yöneticisi Dmitry Polishchuk, bu anlaşmanın iki firmanın ilk birlikteliği olduğunu söyledi. Ayrıca yaptığı açıklamada, ortaklıklara açık olduklarını, diğer şirketlerle birlikte hareket etmek istediklerine vurgu yaptı.

Google, Ford, Uber gibi şirketlerin ardından Yandex ve Hyundai da bu alanda güçlü bir şekilde var olmaya çalışıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>