Techinside Google News
Techinside Google News

Yapay zeka gözetimi mücadelesi devam ediyor

Yapay zeka gözetimi iş yerlerinde gizliliği ihlal edebiliyor. Bununla mücadelede şirketler ve çalışanların ortak hareket etmesi gerekiyor.

İşyerinde yapay zeka gözetimine karşı mücadele devam ediyor. 2023’teki yapay zeka patlaması, işverenlerin çalışanlarını daha yakından izlemek için teknolojik gelişmişliği nasıl kullanabileceği konusunda daha fazla korkuya yol açtı. The Guardian: “İnsan müdahalesi olmadan personeli işten çıkaran algoritmalardan, banyo molalarını takip eden yazılımlara kadar” diye yazdı, bu teknolojiler “zaten işçileri rahatsız ediyor ve işyerlerini rahatsız ediyor” diyor.

Şirketler, üretkenliği izlemek, çalışanlarını gözetlemek ve gelecekteki potansiyel çalışanlar için bir tarama aracı olarak teknolojiyi uzun süredir kullanıyor. Pandemi sırasında sanal çalışmaya geçiş ve yapay zeka teknolojisindeki son gelişmeler, gözetimin artması konusunda endişelere yol açtı. Şirketlerin teknolojiyi nasıl konuşlandırdığına dair çok az kılavuz var. Teknoloji aynı zamanda kusursuz değil ve bu da sorunlu olabiliyor.

- Advertisement -

Yapay zeka gözetimi riskleri

The Guardian, bazı çağrı merkezlerinde “çalışanların çağrıları nasıl ele aldığını kaydetmek ve derecelendirmek” için yapay zeka sistemlerinin kullanıldığını ve “senaryoya bağlı kalmadıkları için genellikle başarısız notlar verdiklerini” açıkladı. Kurumsal yazılım aynı zamanda çalışanların e-postalarında “sendika” kelimesini kullanıp kullanmadıklarını da izliyor. Bu tür kurumsal gözetleme teknolojisi daha karmaşık hale geldikçe, “birçok işyeri uzmanı ABD işletmelerinin, işçi sendikalarının ve hükümetin işçileri teknolojinin olumsuz yanlarından korumak için yeterince çaba göstermediğini söylüyor” diye ekledi.

Cornell’deki istihdam ilişkileri profesörü Virginia Doellgast, The Guardian’a, çalışanların sürekli gözetim altında olduğunu ve bu araçların “haksız maaş kesintileri veya işten çıkarmalara yol açabilecek hatalar yapabileceğini” söyledi. Doellgast, şeffaflığın her zaman ortaya çıkmadığını, dolayısıyla çalışanların “araçların hangi verileri topladığını veya bu verilerin performanslarını değerlendirmek için nasıl kullanıldığını” her zaman bilemediğini ekledi.

Amerikan Psikoloji Derneği’nin 2023 yılında yaptığı bir ankete göre çalışanlar, işyerindeki yapay zeka ve izleme teknolojilerinin “psikolojik sağlıklarıyla olumsuz yönde ilişkili olabileceği ve kendilerini daha az değerli hissetmelerine yol açabileceği” konusunda endişeleniyor. Ankete katılan işçilerin yüzde 51’i, işverenlerinin izleme teknolojisini kullandığını bildiklerini söyledi. İzlendiğini bildirenlerin yüzde 46’sı, işverenlerinin kendilerini teknolojiyle takip etme şeklinden rahatsız olduklarını söylerken, izlendiklerini bildirmeyen çalışanların oranı ise yüzde %23’ü buluyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir