Yapay zeka ile metamalzeme tasarlandı

0

Yapay zeka ile metamalzeme

Delft Üniversitesi araştırmacıları, yapay zeka ile metamalzeme tasarladı. Bu metamalzeme, çok sert malzemelerin bile cepte taşınabilmesini sağlayacak.

Yapay zeka ile metamalzeme tasarımı

Teknolojiyle birlikte kullanılan malzemelerde de yeni bir dönüşüm yaşanıyor. Delft Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, metamalzeme denilen yeni nesil malzemeleri yapay zeka ile tasarlamayı başardı.

İlk etapta uyarlanabilir ve çok amaçlı bir malzeme üretmeyi hedefleyen ekip, tasarım sürecinde yapay zekadan yararlandı. Laboratuvar ortamında üretilen metamalzemeler, iki farklı seviye ve özellikte üretildi.

Yapılan çalışmada bir malzeme maksimum sıkıştırılabilirlik tasarımına sahip oldu. Diğer mikro ölçekli tasarım ise hem sertlik hem de yüksek mukavemet için ayarlandı.

Araştırmacılar, gelecekte çok sert veya kırılgan malzemelerin bile ceplerimizde taşınabilecek hale gelebileceğini belirtiyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>