Techinside Google News
Techinside Google News

Yapay zeka, Samsung SSD’leri paha biçilmez hale getiriyor!

Samsung, 2024'ün ikinci takvim çeyreğinde kurumsal SSD'lerinin fiyatlarını yüzde 15 artırmayı planlıyordu ancak yapay zekanın artırdığı aralıksız yüksek talep, bu rakamın daha da yükselmesine neden olabilir.

Sadece Samsung özelinde değil, SSD’ler geçen yılın sonlarından bu yana her geçen gün daha pahalı hale geliyor, bu nedenle bu yıl ilerledikçe daha yüksek fiyat etiketleri görmek yeni bir şey değil.

Bununla birlikte, Nvidia H100 GPU’larla doldurulmuş sunucu sınıfı donanımlara yönelik yapay zeka odaklı talep, artık kurumsal SSD’leri de etkiliyor ve fiyatlar tahmin edilenden daha da yükselebilir.

- Advertisement -

Business Korea‘nın bildirdiği üzere Samsung, ikinci çeyrekte kurumsal SSD’lerinin fiyatını nispeten mütevazı bir zamla yüzde 15 oranında artırmayı planladı. Ancak artan talep karşısında Memory Megacorp, yüzde 20-25’lik bir artışa karar verdi.

Burada veya orada fazladan yüzde 5-10’luk bir miktar çok fazla görünmeyebilir, ancak veri merkezi ölçeklerinde büyük bir fark yaratabilir. Her bir sunucu en az birkaç terabaytlık depolama alanıyla donatılabilir ve veri merkezleri yüzlerce düğümden oluştuğunda, SSD’lerin fiyatının artmasının müşterilerin bütçeleri üzerinde önemli bir etkisi olması muhtemel.

TrendForce’un bir pazar analizi raporu ayrıca kurumsal SSD’lerin fiyatında yüzde 20-25’lik bir artış göreceğini tahmin ediyor. TrendForce, NAND flash fiyatlarındaki genel artışın her türlü katı hal cihazını daha pahalı hale getirdiğini, kurumsal SSD’lerin ise benzersiz bir şekilde yüksek düzeyde fiyat artışı gördüğünü belirtiyor. eMMC ve tüketici SSD’leri ikinci çeyrekte yalnızca yüzde 10-15 daha pahalı hale geliyor; bu hala önemli ancak kurumsal disklerin görebileceği artışlar kadar yüksek değil.

Birkaç ay önce fiyatlar düşüyordu

Bu fiyat artışları, pazarın 2023’ün büyük bir kısmında deneyimlediği deneyimden büyük bir geri dönüşe işaret ediyor. COVID-19 salgınının etkileri, özellikle RAM ve SSD’ler dahil olmak üzere bellek ürünlerini etkileyen elektronik harcamalarını düşürdü. Yaz ve sonbahardaki en düşük noktada tüketiciler, orta sınıf PCIe 4.0 SSD’lerin yepyeni 1 TB modellerini 50 dolar veya daha düşük bir fiyata, bazen de 35 dolar kadar düşük bir fiyata satın alabildiler.

Tüm bunlar, 2022’nin sonunda talebin azalması, ancak üretimin daha sonraya kadar kesilmemesi nedeniyle yüksek arz sayesinde oldu. 2023’te Samsung ve rakipleri SK hynix ve Micron, üretim seviyelerini düşürmeyi ve stokları boşaltmayı hedeflediler; bunu yıl sonunda, NAND flash fiyatlarının düşmek yerine yükselmeye başlamasıyla başardılar.

Ancak, bu büyük çeyrekten çeyreğe fiyat artışlarının 2024 için şimdiye kadar aşırı bir düzeltme olabileceği söylenebilir. TrendForce’a göre, SSD pazarının tamamının 1. çeyrekte geçen yılın 4. çeyreğine göre %23-28 daha yüksek fiyatlar gördüğü tahmin ediliyor. Buna ek olarak, bunun üzerine 20 veya 25 daha eklenirse, kurumsal SSD’lerin yarım yıl içinde %50 veya daha fazla pahalı hale gelmesi bekleniyor.

SSD pazarının büyük bir kısmının yapay zeka kaynaklı taleple desteklenmesi nedeniyle, yapay zekanın başarılı olması önem taşıyor. Sonuçta, eğer bir balon varsa ve patlarsa, sadece olağanüstü pahalı SSD’ler retrospektif olarak oldukça kötü bir anlaşma haline gelecek; aynı zamanda Samsung gibi SSD üreticileri de artan gelirin önemli bir kaynağını kaybedecek.

Pahalı bilgisayar bileşenleri için para gelmeye devam ettiği sürece, endişe edilecek bir şey yok gibi görünüyor. Hiç baskı yok.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir