Yarasadan ilham alınarak drone geliştirildi

0

Yarasa drone

Araştırmacılar yarasadan ilham alınarak drone geliştirdi. Bu drone ses dalgalarını kullanarak engelleri algılayabiliyor ve bu sayede güvenli uçuş gerçekleştirebiliyor.

Yarasadan ilham alınarak geliştirilen drone

Günümüzde dronelar çarpma nedeniyle birçok kazaya karışabiliyor. Purdue Üniversitesi’nden araştırmacılar, dronelarda çarpma kaynaklı kazaların önüne geçebilecek yeni bir çalışmaya imza attı.

Yarasaların hareketini analiz ederek yapılan çalışmada dronelar için 4  adet mikrofon ve 1 adet hoparlör kullanıldı. Bu sayede dronelar, tıpkı yarasalardaki ses dalgalarının geri dönmesiyle engel algılama sistemine benzer bir sisteme kavuştu. Dronelar bu sayede ses dalgalarını kullanarak nerede engel olduğunu tespit edebilecek ve bu engellerden kaçabilecek bir özellik kazandı.

Drone’lara eklenen bu yeni özellikle, engellerden kaçmak için GPS sistemine duyulan ihtiyaç da ortadan kalkmış oldu.

Araştırmacılar, yapacakları geliştirme çalışmalarıyla droneların hareket halindeyken engel tespit edebilmelerini çok daha kolay ve pratik hale getirmeyi hedefliyor. Özellikle askeri amaçlı uygulamalarda, aydınlatma kullanmanın riskli olacağı görevlerde bu droneların önemli kolaylıklar sağlayacağı belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>