Yazılımcılar çalışma ortamında ne istiyor?

0

Yazılımcılar çalışma ortamı

Hired tarafından 2.000’den fazla yazılım mühendisi ile yapılan bir anket, geliştiricilerin sağlıklı iş-yaşam dengesini ve ofis merkezli olmayan esnek bir rutini destekleyen istihdama giderek daha fazla öncelik verdiğini buldu.

Geliştiriciler, “teknoloji dünyasının olmazsa olmazı” haline gelen ve işverenlerin rakipleriyle rekabet ederken dikkat etmesi gereken bir şey olan profesyonel gelişim ve kariyer gelişimi için açık fırsatlar sunan işverenlere de çekici geliyor.

Ankete katılan neredeyse tüm yazılım mühendisleri, ideal bir çalışma ortamı için temel unsurların harika yöneticiler, iyi geçindikleri ve onlardan öğrenebilecekleri iş arkadaşları ve çalışma saatlerinde esneklik olduğunu söyledi. Raporda: “Artık sadece uzaktan çalışma ve işe gidip gelmekten kaçınma seçeneği sunmak yeterli değil. İşverenlerin esnekliği daha geniş bir şekilde benimsemesi, çalışanlara katı 9-5’in sınırları olmadan kendi zamanlarını ve çalışma programlarını yönetme özgürlüğü sağlaması gerekiyor” denildi.

Hired, işverenlerin toplantı politikalarını yeniden değerlendirmelerini ve “hangilerinin gerçekten gerekli olduğuna ve bunun yerine eş zamansız olarak ne yapılabileceğine eleştirel bir bakış atmalarını” önerdi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>