Yemek kartı Ticket Restaurant’a siber saldırı

0

Ticket Restaurant’ın bilişim sistemlerine şifreleme virüsü saldırısı yapıldı

Ülkemizde “Ticket Restaurant” adıyla tanınan yemek kartı Edenred’e siber saldırı yapıldı. Saldırıya ilişkin Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na (KVKK) açıklama yapan Edenred Kurumsal Çözümler, 21 Kasım’da bilişim sistemlerine bir şifreleme virüsü saldırısı (cryptolocker attack, ransomware) gerçekleştirildiğini bildirdi.

Açıklamada siber saldırıdan, Türkiye dâhil Edenred Global yapısı içinde dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan aktif iş birimlerine ait bilgisayar ve sunucuların etkilendiği aktarıldı. Edenred’in hem global hem Türkiye ofislerine yapılan siber saldırı, çalışanlara iş için tahsis edilen bilgisayarlarında bulunan belgelere erişememesi sonucu anlaşıldı.

Türkiye’de 1,5 milyon Ticket Restauarant kartına sahip çalışan var

Edenred’in KVKK’ya yaptığı açıklamaya göre, siber saldırıdan kaç kişinin etkilendiği bilinmiyor. Ayrıca tahminî kayıt sayısı ve kişisel veri kategorilerini belirlemek için de incelemelerin devam ettiği ifade edildi.

Edenred’in internet sitesinde yer alan bilgide, şirketin Türkiye’de 24 bin kurumsal müşteriye sahip olduğu ve 1,5 milyon çalışana Ticket Restaurant kartıyla hizmet verdiği görülüyor. 1992’den bu yana Türkiye’de çalışmalarını sürdüren şirketin ülkemizde 40 binden fazla restoranla anlaşmasının bulunduğunu da not edelim. Edenred ayrıca dünyada 830 bin kurumsal müşteri, 50 milyon çalışana hizmet verirken,  2 milyon noktada faaliyet gösteriyor.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>