Yeni tehlike: Kızmış ve örselenmiş çalışanlar

1

Amerika’dan FBI’ın yaptığı açıklamaya göre, kapı dışarı edilen ve mutsuz olan, ellerinde sistem şifreleri gibi önemli bilgiler bulunan eski teknoloji çalışanları ulusal çapta tehlike potansiyeli taşıyor. Bundan zarar gören büyük şirketlerin bir anlamda ekonomiye de kötü etkisi olacağı düşünülüyor.

Yapılan açıklamada eski çalışanlar tarafından yapılan ağ saldırılarında ve çökertmelerinde son yıllarda artış gözlendiği kaydedildi. FBI, sistemlere tam erişime sahip eski çalışanları ‘iç tehdit’ olarak tanımlıyor ve bu kişilerin sahip olduğu kritik bilgiler yanlış ellere geçtiği takdirde rakiplere/farklı ülkelerin ajanlarına satılması veya teslim edilmesi mümkün.

FBI yapılan araştırmalarda kovulan ve sistem yetkileri sonlandırılmayan eski çalışanların şirketin verilerini yok ettiği, müşteri bilgilerini çaldığı, müşteri hesaplarını kullanarak ürün veya hizmet satın aldığı örneklerin bulunduğunu dile getiriyor. Dolayısıyla bir çalışanın işine son verilirken oldukça dikkatli olunması, kişi en hafif tabirler kapıdaki arabasına ulaşmadan yetkilerinin alınması gerektiğinin altını çiziyor.

Yorumlar

  1. Avatar

    Bankalarda pek yaşanan bir sahnedir. Size kızan budala, kimlik numaranızı yüksek sesle söylemeye başlar ve kimlik bilgisi hassasiyetinize itirazınızı işlemi sabote eden sözde kişilik bozukluğuna verir. Soruya dönersek, bu bir suçtur ve hukuki yaptırımı olmalıdır.* Şefe kızdın diye köprü ışıklarını kapatamazsın.
    *[TCK’nun ilgili maddeleri ve Kabahatler Kanunu]

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>