Yenilenebilir enerji şirketi siber saldırıya uğradı

0

Yenilenebilir enerji şirketi siber saldırı

sPower isimli bir yenilenebilir enerji şirketi siber saldırı sonrasında devreden çıktı. Bu saldırıyla sPower, üretim tesisleriyle olan bağlantısını kaybetti.

Yenilenebilir enerji şirketi siber saldırı ile devreden çıktı

Utah merkezli bir yenilenebilir enerji sağlayıcısı olan sPower, büyük bir siber saldırıya uğradı. Bu şirket, ABD’de siber saldırıya uğrayan ilk yenilenebilir enerji şirketi oldu.

Siber saldırı sonrasında sPower, elektrik üretim tesisleriyle bağlantısını kaybetti. Yayınlanan raporlarda, ilk olarak bu saldırının Nisan ayında ortaya çıktığı ve Eylül ayında da benzer bir saldırı gerçekleştiği tespit edildi.

Enerji sektöründe yapılan bu siber saldırı, 2016 yılının kış aylarında Ukrayna’da yapılan saldırıyı akıllara getirdi. Rus hackerlar tarafından saldırıda tüm ülkenin elektrik şebekesi kullanılamaz hale gelmişti. Elektrik enerjisinin güvenlik dahil olmak üzere kritik birçok alanda temel güç sağlayıcısı olduğu düşünüldüğünde, gelecekte enerji sektörüne yönelik siber güvenlik önlemlerinin artırılması gerektiğini söyleyebiliriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>