Yılbaşı alışverişlerinde güvenlik şart

0

Son yıllarda, mobil cihazlar için üretilen özel kılıflar ve kaplar yok satar hale geldi. Çoğu insan telefonunu, bu koruma aksesuarları olmadan uzun süre kullanmaktan bile çekiniyor. Örnek olarak Amazon.com’a bakalım, bu popüler alışveriş sitesinde sadece ‘telefon kılıfı ve kapları’ bölümünde 13 milyondan fazla farklı ürün bulunuyor. 2014 yılı sonlandığında, mobil cihaz aksesuarları pazarı 51 milyar dolar gelire ulaşacak. Bu pazarın en çok satan ürünüyse 13 milyar dolarla telefon koruyucu kılıflar oldu.

İnsanlar, telefonlarını fiziksel hasarlara karşı korumak için müthiş bir çaba sergiliyor. Öte yandan, daha önemli bir sorun olan dijital güvenlik kısmını tamamen korumasız hale getiriyorlar. Kaynağı belli olmayan, güvensiz hotspot ve wifi bağlantı noktaları, kişisel verilerinizin dolandırıcıların eline ulaşmasına neden oluyor. F-Secure’in araştırmasına göre her üç 3 kişiden 2’si ayda en az bir kez güvensiz wifi ağlarına bağlanıyor. F-Secure Güvenlik Uzmanı Sean Sullivan’a göre çoğu kullanıcı kullandıkları wifi bağının güvenliğini sorgulamıyor bile. VPN uygulamaları daha güvenli wifi seçenekleri önerse bile, bu kullanıcılar yine ücretsiz  ve tehlikeli olanları seçiyorlar.

“Çoğu insan halka açık WiFi bağlantıları kullanmanın getirdiği tehlikelerden haberdar değil. Bu yüzden ücretsiz internet gördükleri zaman kendilerini korumuyorlar.” Sullivan sözlerine böyle devam etti “Ücretsiz bir Wifi bağlantısına güvenlik önlemi almadan bağlanırsanız, kişisel bilgilerinizi halka açık bir yerde bağıra bağıra söylemekten farksız bir durum yaşarsınız. İnsanlar, cihazlarını fiziksel olarak korumak için müthiş bir çaba harcıyor, öte yandan daha önemli bir konu olan kişisel bilgilerin korunması konusunda 0 önlem alıyorlar.”

Sizce, sahte bir hotspot noktası oluşturmak ne kadar zorlu ve pahalı olabilir? Araştırmalar bunun çok basit olduğunu gösteriyor. Sadece 250 dolar harcayarak (birçok teknolojik cihazdan bile daha az parayla), aldığınız cihazları bağlayarak kendinize işlevsel bir WiFi ağı kurabiliyorsunuz. Böylece, ağınıza bağlanan herkesin yaptığı işlemleri, kişisel verilerini, şifrelerini, kredi kartı bilgilerini ve tüm hayati detayları anlık olarak toplamanız mümkün oluyor. Kaplar, telefonunuzu hasardan ve çiziklerden koruyor olabilir ama esas büyük tehdit olan kişisel verileriniz çaldırmaya karşı savunamasızsınız.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>