Bu zeplinde neden “Google vergi ödemeli” yazıyor?

0

Bugünlerde yolunuz İsrail’in başkenti Tel-Aviv’e düşerse Google ofisine mutlaka uğrayın: İsrailli politikacı Yoav Kisch’in “Google must pay tax” (Google vergi ödemeli) yazan zepliniyle karşılaşabilirsiniz. Kisch, Google ve diğer tüm uluslararası şirketlerin, tıpkı tüm diğer yerel işletmeler gibi ülke içinde kazandıkları üzerinden KDV ödemesi gerektiğini savunuyor.

Uluslararası ölçekte çalışan şirketlerin yurtdışı ofislerindeki operasyonları için o ülkedeki yönetim tarafından nasıl vergilendirileceği konusu globalleşen dünyanın önde gelen sıkıntıları arasında yer alıyor. Kisch de bu konuda İsrail özelinde çalışan ve yasal açıkları kapatmak için uğraşan politikacılardan biri. Mevcut haliyle uluslararası şirketlerin İsrail’e ayrı bir işletme olarak kayıt yaptırmaları gerekmiyor. Böylelikle katma değer vergisinden (KDV) yırtabiliyorlar.

Yoav Kisch: “Serbest piyasa anarşi demek değil!”

Aynı zamanda bir pilot olan Yoav Kisch tarafından üzerinde çalışılan yasa taslağı ise, ülkede ofisi bulunmayan işletmelerden alınan ürünlerdeki KDV’ye düzenleme getirmeyi hedefliyor ve Kisch’in bu konuda en büyük argümanı “yasalar büyük şirketler ile küçük işletmeler arasında değişim göstermemeli”. Sanıyoruz buna hiçkimse itiraz edemez.

Jarusalem Post’a konuşan İsrailli aktivist politikacı, uluslarası şirketlerin İsraillilerden bir dünya para kazandığını ve bu yüzden ülkede faaliyet gösteren diğer şirketler gibi KDV ödemeleri gerektiğini belirtiyor ve ekliyor: “Serbest piyasa demek anarşi demek değildir. Burada yüz milyonlarca İsrail şekelinden bahsediyoruz, bu para sağlık, eğitim ve kalkınma için kullanılabilecekken İsrail’in dışına taşınıyor.”

Konuyla ilgili konuşan bir Google yetkilisi ise “Vergi kanunlarını devletler belirliyor ve Google faaliyet gösterdiği her ülkedeki vergi düzenlemelerine uyumlu çalışıyor” açıklamasını yapmakla yetindi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>